Erişilebilirlik

Milley: “Suriye Görevi Riske Değer”


Amerika Genelkurmay Başkanı Mark Milley Suriye’nin kuzeydoğusuna sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bölgedeki Amerikan askerleriyle bir araya gelen Milley, IŞİD’le savaşmak için Amerikan askerinin bölgede olmasının riske değer olduğunu belirtti.

Milley, IŞİD’in yeniden toparlanmasını önlemek için yürütülen çabalarla Amerikan askerlerinin saldırılara karşı önlemlerini yerinde görmek için Suriye’nin kuzeydoğusunda konuşlu Amerikan askerleriyle bir araya geldi.

Kendisiyle birlikte seyahat eden muhabirlerin “900 civarındaki Amerikan askerini Suriye’de riske atmaya değer mi?” şeklindeki sorusuna karşılık Milley görevin Amerika ve müttefiklerinin güvenliğiyle ilgili olduğunu söyledi ve yanıtının evet olduğunu kaydetti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise Milley’nin ziyaretini kınadı.

Şam, ziyareti yasa dışı ve ülkenin bağımsızlığının ihlali olarak niteledi.

Suriye'den önce İsrail'de temaslarda bulundu

Milley Cuma günü İsrail’de temaslarda bulunmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant Milley’le görüşmesinde İran’ın nükleer silah elde etmemesi için işbirliğinin gerekli olduğunu belirtmişti.

Milley ise İsrail’de kamuoyu önünde açıklamada bulunmadı. Sözcüsü Milley’nin İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’yle görüşmesinde bölgesel güvenlik konularıyla İran’dan kaynaklı tehditler karşısında koordinasyonu konuştuğunu belirtmişti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG