Erişilebilirlik

Mini Tıp Fakültesi'nde Ücretsiz Tıp Eğitimi


Mini Tıp Fakültesi'nde Ücretsiz Tıp Eğitimi

Amerika’da doktor olmak tıp fakültesinde yıllarca okumak ve bu eğitime onbinlerce dolarlık yatırım yapmak anlamına geliyor. Ancak Colorado eyaletinin Denver kentinde Mini Tıp Fakültesi’nde ücretsiz olarak iki aylığına tıp eğitiminin nasıl olduğunu anlamak mümkün.

Robin Michaels Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde anatomi dersi veriyor. Gerçek insan kadavraları üzerinde tıp eğitimi halka açık bir deneyim değil kesinlikle. Ancak Michaels uzmanlık alanine Mini Tıp Fakültesi’nde uygulamaya koyuyor.

Mini Tıp Fakültesi'nde Ücretsiz Tıp Eğitimi
Mini Tıp Fakültesi'nde Ücretsiz Tıp EğitimiMichaels bir saat süren haftalık ücretsiz dersleri sunan profesörlerden biri. Michaels, “Mini tıp fakültesinde profesörler halkla buluşup insan bedeni hakkında bilgiler veriyor, soruları yanıtlıyor,” diyor.

Halktan kişilerin Mini Tıp Fakültesi’ne katılmak istemesinin birçok nedeni var.

Katılımcılardan biri, “Mini Tıp Fakültesi daha iyi bir öğretmen olmamı sağlayacak,” diyor.

Bir başka katılımcının annesi ise, “Çocuklarına evde eğitim veren bizler için olarak bulunmaz bir fırsat. Bu nedenle buradayız. Fen müfredatının bir parçası olarak dersten yararlanacağız,” şeklinde konuşuyor.

Mini Tıp Fakültesi’ne gidenler 8 haftada tıp derecesi elde edemese de çok şey öğreniyor.

Profesör Michaels, “Halka verdiğimiz dersleri basitleştirmiyoruz. Tıp öğrencileriyle halktan derse katılanlar arasındaki fark eğitim seviyesiyle ilgili, zekayla değil,” diyor.

Mini Tıp Fakültesi'nde Ücretsiz Tıp Eğitimi
Mini Tıp Fakültesi'nde Ücretsiz Tıp EğitimiDerslerde profesörler anatomi, enfeksiyon, kanser ve fizyoloji konularını slaytlarla anlatıyor.

Profesör Michaels vücudumuzun nasıl işlediğini bilmemizin önemli olduğu görüşünde: “Hepimiz hasta olabilir, ölümle yüzleşiriz. Edindiğimiz bilgiler ışığında hastalık ve ölüme karşı yaklaşımımızı oluşturmak önemli. Mini tıp fakültesi toplumumuzu bu konularda eğitmeyi amaçlıyor.”

Mini Tıp Fakültesi açıldığından bu yana geçen 20 yıl içinde 17 bin Coloradolu bu programdan yararlandı. Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin en popüler etkinliği olan bu dersler dünya çapında 100 kadar benzer programa da ilham kaynağı oldu.
XS
SM
MD
LG