Erişilebilirlik

Mısır'da düzenlenecek Kahire Barış Zirvesi'nin sonucuyla ilgili beklentiler düşük


Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ve Ürdün Kralı Abdullah, Kahire Barış Zirvesine katılacak liderlerden.
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ve Ürdün Kralı Abdullah, Kahire Barış Zirvesine katılacak liderlerden.

Mısır, İsrail-Hamas çatışmasının Ortadoğu'da daha geniş bir alana yayılması korkularının yükseldiği bu dönemde, Gazze krizine ilişkin bir zirve toplantısına ev sahipliği yapacak. Ancak İsrail'in en büyük müttefiki Amerika'nın zirveye katılacağını açıklamaması, zirvenin hedeflerine ilişkin beklentileri düşürdü.

Acil olarak toplanacak olan Kahire Barış Zirvesi, bazı Arap ve Avrupa ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarını ve dışişleri bakanlarını biraraya getirecek. Türkiye'yi Kahire'de Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil edecek.

Fidan'ın Mısır'a gitmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Sayın Bakanımız, 21 Ekim 2023 tarihinde Kahire’de düzenlenecek, Gazze’deki gelişmeler, Filistin davasının geleceği ve barış sürecinin ele alınacağı Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Mısır’ı ziyaret edecektir. Zirve vesilesiyle Sayın Bakanımızın ikili görüşmelerde bulunması da öngörülmektedir” denildi.

Zirve, İsrail'in Gazze'ye kara harekatı için hazırlık yaptığı süreçte gerçekleşecek.

Çin, zirveye Ortadoğu'yla ilgili meselelerden sorumlu temsilcisi Zhai Jun'in katılacağını açıklarken Rusya, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov tarafından temsil edilecek. Ancak Amerika, henüz zirvede kim tarafından temsil edileceğini açıklamadı.

Mısır'dan ise toplantının hedefiyle ilgili fazla açıklama gelmedi. 15 Ekim'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi'nin makamından yapılan açıklamada zirvenin Gazze krizine ilişkin son gelişmeleri ve Filistin meselesinin geleceğini içereceği kaydedilmişti.

Avrupalı bir kaynak, “Katılımcılarla ilgili şimdilik net bir değerlendirme yok, birçok şey değişim halinde” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, zirveye katılmayacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un katılıp katılmayacağına ilişkinse henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi, ortak bir zirve deklarasyonu konusunda tartışmalar olduğunu ancak hala mevcut olan bazı ”farklılıklar” nedeniyle zirve sonunda bir metin sunulup sunulmayacağının net olmadığını söyledi.

Yetkili, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Kahire'ye gitmeyi planladıklarını, ancak ABD-AB zirvesi nedeniyle bugün Washington'da bulunan Borrell ve Michel'in Kahire'ye nasıl zamanında gidecekleriyle ilgili sorun olduğunu kaydetti.

Zirvenin açış konuşması, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi tarafından Kahire yerel saatiyle yarın sabah 10.00'da yapılacak.

Kimler katılıyor?

Yarın düzenlenecek Kahire Barış Zirvesi'ne Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ve Çin Ortadoğu Temsilcisi Zhai Jun'un dışında Ürdün Kralı Abdullah, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el Halife, Kuveyt Veliaht Şeyh Meşal el Ahmed el Sabah, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Tani, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide katılacak.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG