Erişilebilirlik

Mısır Yunanistan'a Mevsimlik Tarım İşçisi Yollayacak


Mısır, Yunanistan’a mevsimlik 5 bin tarım işçisi gönderecek. Konuya ilişkin anlaşma üzerinde iki ülke uzlaşı sağladığını duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu anlaşmanın aynı zamanda Yunanistan, Avrupa Birliği ve üçüncü ülkeler arasında yasadışı göçle mücadele edilmesi konusunda geleceğe dönük bir adım olduğu belirtildi.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varvitsiotis, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “İlk Mısırlı işçilerin Yunanistan topraklarındaki hasata yardımcı olmak için gelecek yılın başlarında gelmelerini umuyoruz” diye konuştu.

Yapılan anlaşma uyarınca Mısır’dan, Yunanistan’a gidecek mevsimlik tarım işçileri, 9 aya kadar Yunanistan’da kalabilecek, daha sonra Mısır’a geri dönecek.

Yunanistan ve Mısır, 2020 yılında da Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalamışlardı. Söz konusu bölgede petrol ve doğalgaz kaynaklarının da bulunduğu biliniyor.

İki ülke ayrıca Akdeniz’in altından geçecek bir kablo hattıyla Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya enerji transferi yapmayı da planlıyor.

XS
SM
MD
LG