Erişilebilirlik

Mississippi'yi Vuran Hortum Onlarca Can Aldı


Mississippi
Mississippi

ABD’nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletini vuran hortum ve güçlü yağışlar sonucu ilk belirlemelere göre en az 23 kişi hayatını kaybetti. Eyalette acil durum ilan edildi.

Mississippi Acil Durumlar Yönetimi Dairesi tarafından yapılan açıklamada, fırtınanın yol açtığı yıkımın ardından en az 4 kişinin kayıp olduğu ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada, kayıp sayısının artabileceğine de dikkat çekildi.

Mississippi Valisi Tate Reeves de ölü sayısını doğruladı ve çok sayıda kişinin de yaralı olduğunu ve tedavi altına alındığını söyledi.

Fırtanın en sert şekilde vurduğu yerlerden biri de Rolling Fork kasabası oldu. Yaklaşık bin 700 kişinin yaşadığı kasabanın belediye başkanı CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, “Şehrim yok oldu” ifadesini kullandı.
Belediye Başkanı Eldridge Walker’ın açıklamasına göre Rolling Fork kasabasında en az 12 kişi hayatını kaybetti. Bazı kişilerin de evlerinde mahsur durumda kaldıklarını ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Hortumun 160 km’lik bir alanda yıkıcı etki gösterdiği bölgede ağaçların köklerinden söküldüğü, evlerin yıkıldığı ve çok sayıda aracın da tahrip olduğuna dair görüntüler medyaya yansıyor. Bölgede birçok yerleşim yerine de şu an elektrik verilemiyor.

Mississippi’de 2011 yılındaki bir hortum felaketinde de 161 kişi hayatını kaybetmişti.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG