Erişilebilirlik

MKE'deki patlamada 5 işçi öldü


Arşiv foto

Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası'nda bir patlama meydana geldi. Patlamada beş işçi yaşamını yitirdi.

MKE Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası'ndaki dinamit mikser atölyesinde bugün saat 08.40 sıralarında, çalışanlar iş başında iken henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama oldu. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale edip söndürdü. Olaya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada, "Patlama neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı" denildi.


Ankara Valisi Vasip Şahin de yaptığı açıklamada, "İlk değerlendirmelerde patlamanın kimyasal tepkime kaynaklı olduğu düşünülüyor" dedi.

Savcılık soruşturması başlatıldı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise, sınır hattında inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile bulunduğu Hatay’daki programını yarıda kesti ve Ankara’ya döndü.

Hatay'daki ilk açıklamasında, Güler, "Bu sabah 08.37’de MKE AŞ. Elmadağ Roket ve Patlayıcı Fabrikasında bir patlama meydana geldi. Maalesef 5 işçi kardeşimizi kaybettik. Patlama meydana gelene kadar kamera kayıtları mevcut. Patlamayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca, 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi" ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın patlamayla ilgili Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'den bilgi alarak, soruşturma başlatılması talimatı verdiği bildirildi.

Ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan "10 Haziran 2023 günü saat 08.50 sıralarında Elmadağ ilçemizde faaliyet gösteren MKE Barutsan fabrikası içerisinde meydana gelen patlama ve 5 işçinin ölmesine ilişkin olayla ilgili olarak Elmadağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup bizzat olay yerinde inceleme ve tespitlere başlamışlardır. Olayın adli boyutu tüm yönleriyle araştırılmakla, soruşturma titizlikle sürdürülmektedir" açıklaması yapıldı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG