Erişilebilirlik

'Erdoğan'ın Sözleri Çarpıtıldı'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yeni Zelanda’daki terör saldırısının ardından Çanakkale Savaşı’nın yıldönümünde yaptığı konuşmada kullandığı bazı ifadeler Yeni Zelanda’nın tepkisine yol açmıştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin bağlamından koparıldığını savundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter’dan açıklama yaptı.Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. Yılı Töreni’ndeki ifadelerinin çarpıtıldığını kaydetti.

“Türkler, Anzak ziyaretçilerine her zaman en samimi ve cömert şekilde ev sahipliği yapmıştır. Teröristin manifestosunda yalnızca Erdoğan'ın şahsı değil aynı zamanda Türk halkı ve Türk devleti hedef alınmıştır. Cumhurbaşkanımız Çanakkale’deki anma töreninde yaptığı konuşmadaki sözleriyle Türkiye'ye karşı geçmişte ve bugün yapılan saldırıları kapsayan tarihsel bir bağlamdan söz etmiştir" diye yazdı.

Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Mart’ta Çanakkale’de düzenlenen anma törenindeki konuşmasından o bölümleri İngilizce olarak da paylaştı.

"Erdoğan sözlerini geri almazsa bütün seçenekler masada"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale Savaşı’nda Avustralya ve Yeni Zelanda askerleriyle ilgili sarfettiği sözler nedeniyle Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi'ni ofisine çağıran Avustralya Başbakanı Scott Morrison, “Erdoğan sözlerini geri almazsa bütün seçenekler masada” dedi. Yeni Zelanda da Dışişleri Bakanı’nı Türkiye’ye gönderiyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar’ın Gelibolu’ya askerlerini İslam karşıtlığıyla gönderdiklerini ima eden sözlerine tepki gösterdi. Morrison, Türkiye’nin Avustralya Büyükelçisi'ni konutuna çağırdı ve Erdoğan’ın sözlerini geri almasını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazartesi günü Çanakkale Savaşı’nın 104. Yıldönümü Anma törenlerinde yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda’daki cami saldırılarını “Türkiye’ye yönelik daha büyük bir saldırının parçası” olarak nitelemiş, şunları söylemişti:

"Ülkemizde darbe girişimlerinde bulunarak karanlık ittifaklar kurarak sınıyorlar. Hatta ülkemizden 16 bin kilometre uzakta Yeni Zelanda’da verdikleri mesajlarla sınıyorlar. Çanakkale'den 104 yıl sonra bir kez daha sesleniyor ve diyoruz ki; mesajınızı aldık. Kininizin ve nefretinizin canlı olduğunu anladık. Bir teröristin ortaya çıkmak suretiyle 50 Müslüman'ı öldürmesinin de ne olduğunu anladık. Aldığımız nefesi bize çok gördüğünüzü de anladık. Bu bireysel bir olay değil, örgütlüdür…Bin yıldır buradayız, kıyamete kadar da burada olacağız. İstanbul'u Konstantinopol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.”

Morrison, bu sözlere tepkisini, “Erdoğan sözlerini geri almazsa bütün seçenekler masada” diyerek ortaya koydu. Canberra’da gazetecilere konuşan Avustralya Başbakanı,“Herhangi bir adım atmadan önce Türk hükümetinden gelecek yanıtı bekleyeceğim ama tüm seçeneklerin masada olduğunu size söyleyebilirim” dedi.

Morrison Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi’nin de Erdoğan hükümetinin yetkilileriyle görüşeceğini kaydetti.

Avustralya hükümeti gelecek ay Gelibolu’yu ziyaret edecek olanlar için de dikkatli olunması tavsiyesinde bulundu.

Morrison da, Türkiye’ye seyahat etmeyi planlayan Avustralyalılar’a yönelik seyahat bültenini yeniden gözden geçirdiklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavusoğlu daha sonra Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne’le telefon görüşmesi yaptı. Ancak görüşmeyle ilgili ayrıntı paylaşılmadı.

Erdoğan bazı seçim mitinglerinde Yeni Zelanda’daki cami saldırısının saldırgan tarafından çekilen görüntülerini de yayınlamıştı.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Türkiye’ye gidiyor

Bu arada Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Winston Peters’ın bu hafta Türkiye’ye yapacağı ziyarette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine tepkisini ortaya koyacağını ve bu sözlere açıklık getirilmesini isteyeceğini açıkladı.

Peters’in Cuma günü Türkiye’de Yeni Zelanda’daki saldırıların masaya yatırılacağı İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılması öngörülüyor.

Ardern, Peters’in Türkiye ziyareti sırasında Erdoğan’ın sözlerine acil olarak açıklama isteyeceğini söyledi ve “Başbakan Yardımcımız bu sözlere tepkisini ortaya koyacak. Yüz yüze gelerek bu sözlere açıklık getirilmesine çalışacak” dedi. Peters daha önceki bir açıklamasında, saldırı görüntülerinin Erdoğan’ın mitinglerinde yayınlanmasını eleştirmiş, bunun Yeni Zelandalılar’ın hayatlarını tehlikeye attığını söylemişti.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı yeni yaptığı açıklamadaysa, Erdoğan’ın Washington Post için kaleme aldığı yazıdaki sözlerine işaret etti ve bu sefer “çok uzlaştırıcı bir ifade” kullandığını söyledi. Peters, “Olay ilk patladığında Türk cumhurbaşkanının bunun doğasını bilmediğini düşünüyorum. Nasıl bilebilirdi? Biz de bilmiyorduk. Ama o zamandan bu yana gerçekler hakkında bilgilendiği için önceki gün dediklerine tamı tamına zıt çok uzlaştırıcı bir açıklama yaptı. İki gün içinde, açıklık getirilmesi gereken konulara açıklık getirmek için İİT konferansına gideceğiz” diye konuştu.

Cenaze törenleri

Bu arada saldırıda hayatlarını kaybedenler için cenaze törenleri düzenleniyor..

Saldırıda hayatlarını kaybedenler genelde Pakistan, Hindistan, Endonezya, Somali’den Yeni Zelanda’ya gelen göçmenlerdendi.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, bu hafta Cuma namazının televizyondan yayınlanacağını ve iki dakikalık saygı duruşu yapılacağını açıkladı.

Avustralyalı 28 yaşındaki saldırgan Brenton Tarrant geçen Cuma günü Christchurch’de iki camiye silahlı saldırı düzenlemiş, saldırıda 50 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırgan polis tarafından yakalanmıştı.

XS
SM
MD
LG