Erişilebilirlik

Moskova'da Dev Anma Gösterisi


Öldürülen muhalefet liderinin yasını tutmak için kent merkezinde toplanan binlerce kişi Boris Nemtsov'un anısına resimlerini ve "Korkmuyorum" yazılı pankartlar taşıdı

Moskova’nın kent merkezinde binlerce kişi öldürülen muhalefet lideri Boris Nemtsov’un yasını tutmak için toplandı.

Gösteriye katılanların çoğu Cumhurbaşkanı Vladimir’i sert bir dille eleştiren liberal politikacının anısına”Korkmuyorum” yazılı pankartlar ve resimlerini taşıdı.Gösteriyi düzenleyenler Nemtsov’u anmak için 70 bin kişinin toplandığını bildirirken Moskova polisi göstericilerin sayısını 16 bin olarak açıkladı.

Muhalefetin, önceki gün öldürülen eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov’u anma amacıyla bugün gösteri düzenlemesine izin verildi. Nemtsov, önceki gün Kremlin ‘e çok yakın bir noktada suikast sonucu öldürülmüştü.

Pazar günü Nemtsov’un önderlik edeceği muhalefet gösterisindePutin ve Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmalara müdahalesi protesto edilecekti. Ancak gösteri Nemtsov için bir anma eylemine dönüştü. Gösterilere izin vermekte genellikle ağır davranan Rus yetkililer, bu kez içeriği değişen yeni gösteriye derhal onay verdi.

Nemtsov Cuma gecesi Kremlin yakınında Moskova Nehri üzerindeki köprüden yürürken yaklaşan bir araçtan açılan ateş sonucu öldürüldü. Rusya İçişleri Bakanlığı, Nemtsov’un cesedinde dört kurşun yarası tespit etti. Olay sırasında Nemtsov Ukrayna’dan kendisini ziyaret eden bir kadınla birlikte yürüyordu, ancak kadın saldırıdan yara almadan kurtuldu. Çok sayıda Moskovalı, Nemtsov’un vurulduğu alana çiçekler bıraktı. Muhalefet lideri, suikasttan hemen önce Rusya’nın Ekho Moskvy radyosunda bir söyleşiye katılmış, Moskovalılar’ı Pazar günkü gösteriye katılmaya çağırmıştı.

Kremlin suikastın ardında olduğu yönündeki muhalefet iddialarını yalanladı. Soruşturmanın bizzat Devlet Başkanı Putin’in denetiminde yürütüleceği bildirildi. Kremlin sözcüsü, cinayetin “kiralık katillerce” işlenmiş olabileceğini öne sürdü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Nemtsov cinayetini kınadı, Rus muhalefet liderinin gerçekte Moskova ve Kiev arasında bir köprü görevi üstlendiğini söyledi.

Başkan Barack Obama, “vahşi” cinayeti kınadı, Rusya’ya derhal tarafsız ve şeffaf soruşturma açma çağrısında bulundu.

Rusya Soruşturma Komitesi, siyasi durumu istikrarsızlaştırmak amacıyla cinayetin işlenmiş olabileceğini bildirdi. Komite sözcüsü, suikastın radikal İslamcılar’la ya da Ukrayna’daki krizle bağlı olabileceğini iddia etti.

Boris Nemtsov, 1990’lı yıllarda Devlet Başkanı Boris Yeltsin döneminde başbakan yardımcısıydı. Siyasi gözlemciler kendisinin Boris Yeltsin’in yerini almasını bekliyordu. Ancak 2000 yılında görevini bırakan Yeltsin, Nemtsov yerine Vladimir Putin’e destek vermiş, Putin aynı yıl yapılan seçimleri kazanmıştı.

O tarihten itibaren Boris Nemtsov, Rusya’nın önde gelen muhalefet liderlerinden biri oldu. Kendisi özellikle son dönemde ülkesinin Ukrayna’daki krize müdahalesini sert dille eleştirenlerden biriydi.

Nemtsov Eylül ayında Amerika’nın Sesi’ne verdiği özel demeçte, Ukrayna krizini yorumlamış, Rusya yanlısı olarak bilinen eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in görevden alınmasını Putin’in sindiremediğini ve Kiev’den intikam almaya çalıştığını söylemişti. Nemtsov, Putin’in Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne yanaşmasını bir tehdit olarak gördüğünü ve Ukrayna’da geçen yıl yaşanan olayların kendi başına gelmesinden korktuğunu öne sürmüştü.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG