Erişilebilirlik

Moskova’daki Dörtlü Toplantı Ertelendi


Türkiye, Suriye, Rusya ve İran dışişleri bakan yardımcılarının Rusya’nın başkenti Moskova’da yapacakları toplantı ertelendi.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan ismini vermeyen bir kaynak Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, dörtlü toplantının henüz belirlenmeyen bir tarihe “teknik nedenlerle” ertelendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı dörtlü toplantının 15-16 Mart’ta Moskova’da yapılacağını açıklamış, Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar’ın başkanlık edeceğini bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta yaptığı açıklamada, İran’ın talebi üzerine toplantıya bu ülkenin de katılacağını söyleyerek, “Bu toplantıda dışişleri bakanları toplantısının hazırlıkları yapılacak. Rusya’dan bir davet aldık, biz de bu toplantıya katılacağız” demişti.

Çavuşoğlu Ocak ayında ise, iki komşu ülke arasındaki normalleşmeyi görüşmek üzere Şubat ayında Suriyeli mevkidaşıyla biraraya gelebileceğini dile getirmişti.

Şam ve Ankara arasında yakınlaşmayı destekleyen Moskova, Aralık ayında iki ülkenin savunma bakanlarının görüşmesine evsahipliği yapmıştı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat dün Moskova’da biraraya geldi.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG