Erişilebilirlik

MSB: "41 terörist daha etkisiz hale getirildi"


ARŞİV
ARŞİV

Haftasonunda Kilis'in Öncüpınar bölgesine yapılan roketli saldırının ardından Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırındaki bölgede 41 teröristin daha etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Üs bölgelerimize saldıran terör örgütü PKK/YPG’den hesap sormaya devam ediyoruz. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerinde tespit edilen terör yuvalarını vurarak 41 teröristi daha etkisiz hâle getirdi. Teröristleri kazdıkları çukurlara gömmeyi sürdüreceğiz!" denildi.

Savunma Bakanlığı'dan 12 Haziran tarihinde yapılan açıklamadaysa, PKK/YPG tarafından Fırat Kalkanı bölgesindeki Cibrin Üs bölgesi ile Öncüpınar polis yerleşkesine yapılan saldırının ardından toplam 12 teröristin etkisiz hale geldiği bildirilmişti.

Operasyona SİHA'ların da destek verdiği kaydedildi.

Pazar günü PKK/YPG tarafından Cibrin Üssü ve Öncüpınar polis yerleşkesine eş zamanlı havan tacizi yapıldığı belirtilmiş, olayda can kaybı ya da zaiyat olmadığı kaydedilmişti.

Açıklamada "Saldırının gerçekleştirildiği yerler belirlenerek derhal Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından güçlü şekilde vurulmaya başlanmıştır" denilmiş, "Teröristlerin saldırı girişimlerini hiçbir zaman karşılıksız bırakmayan Mehmetçik teröristlere ait birçok hedefi etkili şekilde vurmaya devam etmektedir" ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye Suriye'de daha önce PKK'nın uzantısı olarak gördüğü YPG milislerine karşı kara harekatları yürütmüştü. PKK; Türkiye'nin yanısıra ABD ve Avrupa Birliği'nin de terör listesinde yer alıyor.

ABD'nin Suriye'de IŞİD'le mücadelesinde YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri ile ortak hareket etmesi Türkiye ile anlaşmazlığa neden oluyor.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG