Erişilebilirlik

MSB: 'Bu Aşamada Harekat İcra Edilmesine Gerek Kalmadı'


Milli Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamayla dün gece 120 saatlik ateşkes sürecinin sona ermesinin ardından ABD’yle yapılan mutabakat şartlarına uyulduğunu belirterek, bu aşamada Barış Pınarı Harekatı’nın devam etmeyeceğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, günün ilk saatlerinde yaptığı açıklamada, dün saat 22.00 itibariyle PYD-YPG unsurlarına tanınmış 120 saatlik geri çekilme süreciyle ilgili 6 maddelik yazılı değerlendirmede bulundu. MSB’nin açıklamasında, sadece ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Türkiye ziyareti sırasında 17 Ekim’de sağlanan mutabakata değil Rusya’yla yapılan mutabakata da işaret edilmesi dikkat çekti.

Açıklamada, “17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekatı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir. Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir” denildi.

ABD’yle YPG unsurları konusunda anlaşma sağlandığı ve bu aşamadan sonra Rusya’yla birlikte hareket edileceği mesajı verildi. Açıklamada, “22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’nin bu aşamada yeni askeri operasyon yürütme niyetinde olmadığı, “Barış Pınarı Harekatı alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 kilometre dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır” ifadesiyle açıklandı.

Açıklamada, yine de Türkiye’nin terör hassasiyetini koruduğuna da işaret edildi. Bu konuda “Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir” mesajı paylaşıldı.

Son olarak açıklamadaki altıncı maddede ise, Türkiye’nin Suriye topraklarında yürüttüğü üçüncü askeri operasyon olan Barış Pınarı Harekatı’nın gerekçelerinden birisi olarak da sıklıkla dillendirildiği üzere sığınmacıların ülkelerine geri döndürme amacı anımsatıldı. Açıklamada, “Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır” denildi.

"Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı yürütülecek"

MSB, bugün sabah basın mensuplarına bilgilendirme toplantısıyla Suriye’deki son duruma ilişkin ayrıca açıklamalarda bulundu. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Yarbay Nadide Şebnem Aktop, Barış Pınarı Harekatı’nın Suriye’nin siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürütüldüğünü vurguladı, bundan sonraki süreç içinse Rusya’yla işbirliği yapılacağı bilgisi verildi.

Aktop, “Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı (Vladimir Putin) arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren müşterek çalışmalara başlanacak. Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek, terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Barış Pınarı Harekatı ile kontrol altına alınan bölgenin terörden arındırılmasıyla terör örgütünün yerel halk üzerindeki baskı ve zulmünün sona erdirilmesine büyük katkı sağlanmıştır. Kontrol altına alınan bölgede hayatın normale dönmesi çalışmalarına devletin diğer kamu kuruluşlarıyla koordineli olarak devam edilmektedir. Hayatın normale dönmesi, ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin de güvenli ve gönüllü olarak evlerine dönmeleri için zemin oluşturacaktır. Terör tehdidinin bertaraf edilmesiyle göçü tetikleyen en büyük etken de ortadan kaldırılmış olacaktır” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG