Erişilebilirlik

MSB: “F-35 için ödediğimiz parayı geri alabileceğimizi düşünüyoruz”


MSB, “F-35 için ödediğimiz parayı geri alabileceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda da görüşmeler devam etmektedir" açıklaması yaptı.
MSB, “F-35 için ödediğimiz parayı geri alabileceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda da görüşmeler devam etmektedir" açıklaması yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) bugün yapılan açıklamada, Türkiye ve ABD’nin F-35 konusundaki tutumunda bir değişiklik olmadığı belirtilerek, “F-35 için ödediğimiz parayı geri alabileceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda da görüşmeler devam etmektedir” denildi.

Haftalık basın bilgilendirme toplantısında MSB ayrıca, İngiltere'den talep edilen "Eurofighter Typhoon" savaş uçaklarındaki son durumu soruldu.

Bu konuda ise, "Eurofighter teminine yönelik girişimlerimiz devam etmektedir. Bu konuda Birleşik Krallık yetkilileri ile Alman yetkililer görüşmelerini sürdürmektedir. Bizim beklentimiz müttefiklerimizin, ittifakın ruhuna ve ortak güvenlik perspektifine uygun kararlar almasıdır. Olumlu sonuç alınacağına inanmaktayız” yanıtı verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey diplomatlarından Victoria Nuland Ocak ayındaki Türkiye ziyaretinde, “S-400 sorununu aşabilirsek ki aşmak istiyoruz, ABD Türkiye’yi yeniden F-35 ailesine almaktan memnun olur” demişti.

ABD yönetiminin, "Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmesi karşılığında F-35 askeri uçak projesine geri dönüşünü" gündeme getirmesine, Ankara’dan “duruşumuzu koruyoruz” açıklaması gelmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli de dün, ABD ile Türkiye arasında “Stratejik Mekanizma” kapsamında, savunma sanayi alanında işbirliğine odaklı bir diyalog grubu kurulduğunu açıklamıştı.

Irak’ta bugün güvenlik toplantısı

MSB, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in bugün Irak’ta katılacağı güvenlik toplantısına ilişkin de açıklama yaptı.

Irak ziyaretinde, terörle mücadele ve hudut güvenliğine ilişkin görüş alışverişinde bulunulacağı ve enerji gibi farklı konuların da konuşulacağı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli de dün, Bağdat toplantısında “Terörle mücadelede ortak bir anlayış geliştirilmesi ve bu doğrultuda atılabilecek somut adımların masada olacağını” dile getirmişti.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG