Erişilebilirlik

'Mueller Başkanlığımın Sonunu Getirir'


Rusya soruşturmasında özel yetkili savcı Robert Mueller’ın redakte edilmiş raporu Kongre’ye sunuldu ve kamuoyuyla paylaşıldı. Rapor, Başkan Trump’ın Rusya soruşturmasının kontrolunu alma ve özel savcıyı görevden almaya zorlama yönündeki çabalarını ortaya koyuyor. Trump'ın hukuk ekibi ise raporu "Başkan için bir zafer" olarak niteledi.

Raporda geçen bir ifadeye göre, dönemin Adalet Bakanı Jeff Sessions, Robert Mueller'ın özel yetkili savcı olarak atandığı haberini Başkan Trump'a verdiğinde, Trump, "Bu benim başkanlığımın sonu olur" dedi.

448 sayfalık raporu inceleyen Reuters'a göre, raporda Trump’ın oğlunun başkanlık seçim kampanyası sürecinde Wikileaks ile doğrudan irtibatı olduğu belirtiliyor.

Reuters'a göre Mueller raporu Trump'ın bir suç işlediği sonucuna varmadı ancak suç teşkil eden hiçbir davranışın bulunmadığı sonucuna da varmadı. Raporda, "Soruşturma Rus hükümetiyle ilişkili kişilerle Trump kampanyasıyla ilişkili kişiler arasında çok sayıda bağlantı tespit etmiş olsa da, deliller suçlamalar getirmeyi destekleyecek ölçüde yeterli değildi" ifadesi kullanıldı.

Reuters’ın rapordan derlediği bulgulara göre öne çıkan noktalar şöyle:

 • Avukatlar, Başkan Donald Trump’ın adaleti engelleyip engellemediği konusunda bir karara “varamadı” ve adli kovuşturma konusunda bir karar yayınlamadı.
 • Savcılar Trump için celpname çıkarmadı çünkü soruşturmanın “ileri bir aşamasında” bu “önemli gecikmeye” neden olacaktı.
 • Mueller bunu yapmamasına rağmen Trump için celp çıkarma yetkisinin bulunduğunu düşünüyor.
 • Mueller raporu, adaleti engelleme konusundaki hukuki analizin parçası olarak, görevdeki bir başkan hakkında iddianame hazırlanamayacağı yönünde Adalet Bakanlığı’nın uzun süredir taşıdığı görüşünü kabul etti.
 • Trump Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı K.T. McFarland’dan, Michael Flynn’e Rus büyükelçiyle yaptırımları konuşmasını istemediği yönünde bir iç yazışma kaleme almasını istedi.
 • Trump’ın eski FBI Başkanı James Comey’yi ‘Başkan’ın şahsen soruşturma altında olmadığını kamuya açık olarak açıklamaya isteksizliği’ nedeniyle kovduğu yönünde ‘önemli delil’ bulunuyor.
 • Trump, Flynn’in Rus büyükelçiyle telefon görüşmesini bildiği yönünde ‘bazı deliller’ var ancak deliller ‘yeterli’ değil ve adaleti engelleme niyetini kanıtlamak için kullanılamaz.
 • Trump’ın oğlunun başkanlık seçim kampanyası sürecinde Wikileaks ile doğrudan irtibatı vardı.
 • Rapor, eski FBI Başkanı Comey’nin Trump’ın kampanyasıyla ilgili soruşturmayı Kongre’ye söylemesinden sonra, Trump’ın defalarca Beyaz Saray hukuk danışmanı Don McGahn’dan Adalet Bakanlığı’na müdahale etmesini istediğini tespit etti.
 • Trump Haziran 2017'de Beyaz Saray hukuk danışmanı Don McGahn'dan adalet bakanı vekilini arayıp Mueller'ın çıkar çatışması olduğu gerekçesiyle kovulması gerektiğini söylemesi yönünde talimat verdi. McGahn bu talebi reddetti.
 • Trump Rusya soruşturması konusunu Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats nezdinde “birçok kez” gündeme getirdi ancak Coats Başkan’a görevi gereği soruşturmalara dahil olamayacağı yanıtını verdi.
 • Beyaz Saray avukatları o kadar endişeliydi ki, ‘Başkan’ın FBI başkanının görevine son vermek için bir gerekçeye ihtiyaç duyup duymadığını inceleyen bir bilgi notu hazırlamaya başladı.
 • Soruşturma, Başkan’ın ulusal istihbarat kurumları liderlerine FBI’ın Rusya soruşturmasını sonlandırma ya da müdahele etmelerini istediği yönünde kesin bulguya ulaşmadı.
 • Özel savcı Trump’ın yazılı yanıtları yeterli bulmadı ve celp çıkarmayı düşündü ama daha sonra bunu yapmamaya karar verdi.
 • Raporda Trump'ın özel yetkili savcının sorularına verdiği cevaplardan oluşan 12 sayfalık ifadesi yer alıyor. Bu sorular içinde, Trump'ın hukuk ekibi ile varılan anlaşma kapsamında adaletin engellenmesi konusunda herhangi bir soru bulunmuyor.
 • Soruşturma, Trump kampanyasından herhangi bir yetkilinin Rus hükümeti için çalıştığı yönünde yeterli delil bulamadı.
 • Trump danışmanlarına pek çok kez Haziran 2016’da Trump Tower’da seçim kampanyası yetkilileri ve Trump’ın rakibi Hillary Clinton’a zarar verecek bilgi sağlama teklifinde bulunan Ruslar arasında yapılan görüşmeyle ilgili e-mail yazışmalarını açıklamama talimatı verdi.
 • Trump’ın Trump Tower toplantısı yapılmadan önce toplantıdan ya da toplantının Rusya bağlantısından haberdar olduğuna ilişkin belgeye dayalı bir delil bulunmadı.
 • Trump özel yetkili savcının atanmasının ardından "Herkes bana bağımsız bir savcı işe dahil olduysa bu başkanlığını mahveder diyor. (Bu süreçler) yıllar alıyor ve bu sırada hiçbir şey yapamayacağım. Başıma gelen en kötü şey" dedi.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG