Erişilebilirlik

‘Mueller Raporu Trump’a Sanılandan Daha Çok Zarar Verebilir’


New York Times ve Washington Post gazetelerine göre Mueller’ın Rusya soruşturmasında yer alan bazı müfettişler raporun Başkan Trump’a Adalet Bakanı William Barr’ın öngördüğünden çok daha zarar verici olabileceği görüşünde.

Barr, 24 Mart’ta Mueller’ın yaklaşık 400 sayfalık raporunun önemli sonuçları olarak nitelediği dört sayfalık bir belge yayınlamıştı. Barr, Mueller’ın ekibinin Trump ya da seçim kampanyasıyla bağlantılı kişilerin Rusya’yla gizli işbirliği yaptığı konusunda delile ulaşmadığını kaydetmişti.

Adalet Bakanı ayrıca Mueller’ın başkanın yasa dışı şekilde soruşturmaya müdahale etmediği sonucuna da varmış, ancak rapordaki delillerin başkanı aklamadığını da eklemişti. Barr, Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein’la birlikte Trump’ın adalete engel olmaya çalıştığına dair yeterli delil olmadığı hükmüne vardıklarını da kaydetmişti.

Ancak New York Times ve Washington Post gazeteleri Mueller’ın ekibinden müfettişlerin mevkidaşlarına Barr’ın soruşturmanın sonuçlarını uygun şekilde yansıtmadığını söylediklerini yazdı.

Adalet Bakanı raporun düzeltilmiş bir versiyonunu Nisan ayı ortasında Kongre’ye sunacağı sözünü vermişti. Ancak öncesinde kendisi ve ekibi rapordaki hassas mahkeme tanıklıklarını ayıklayacak. Ancak Demokratlar’ın kontrolundaki Temsilciler Meclisi’nin Adalet Komisyonu Çarşamba günü yaptığı oylamada Komisyon başkanı Jerry Nadler’ın Mueller’ın raporunun ve topladığı delillerin tamamının açıklanması için celp çıkartmasına izin verdi.

Trump, raporun tamamının yayınlanıp yayınlanmaması konusunu Barr’a bırakmıştı. Ancak Trump’ın raporun tamamının yayınlanmaması için harekete geçebileceği yorumları yapılıyor. Bunun da Kongre’de Demokratlar ve Beyaz Saray arasında gerilimi arttırabileceği ve konunun Anayasa Mahkemesine kadar gitmesine neden olabileceği sanılıyor.

Komisyon ayrıca Nadler’a belgeleri ve aralarında Trump’ın eski siyasi danışman Steve Bannon ve Beyaz Saray hukuki danışmanı Donald McGahn’ın da olduğu beş eski Beyaz Saray çalışanının ifadelerinin yayınlanması için mahkeme emri çıkartmasına da izin verdi.

Barr’ın Trump’ın Mueller raporunda tamamen aklanmadığı şeklindeki kararına rağmen Başkan Trump şimdiden soruşturmanın kendisini akladığı şeklinde konuşuyor.

Öte yandan Temsilciler Meclisi Yöntemler ve Araçlar Komisyonu İç Gelir Hizmetleri IRS’ten Başkan Donald Trump’ın son altı aylık vergi bildirimi dökümünü talep etti.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar Trump’ın karmaşık iş imparatorluğunu mercek altına almaya hazırlanıyor.

Başkan Trump vergi bildirimlerini kamuoyuna açıklamayı reddetmişti. Ancak son 40 yıldır hiçbir başkan vergi iadelerini kamuoyundan gizlemedi.

Trump 2013-2018 arası vergi bildirimlerini beyan etmemesinin nedeni olarak denetleme altında olmasını gösteriyor.

Ancak vergi beyanı Başkan Trump’tan değil İç Gelir Hizmetleri’nden isteniyor. Yani bir denetleme söz konusu olsa dahi IRS’nin Trump’ın vergi beyanını açıklamasını önleyen bir kanun bulunmuyor.

Bu talebin mahkemeye taşınabileceği düşünülüyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

New York metrosunda raylara itilen Türk kadın ABD gündeminde - 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG