Erişilebilirlik

“Muhabirimiz İsrail Ateşi Sonucu Öldürüldü”


El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akleh
El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akleh

El Cezire televizyon kanalı, muhabiri Şirin Ebu Akleh’in Batı Şeria’da İsrail ordusunun açtığı ateş sonucu öldürüldüğünü açıkladı.

Filistin-Amerika çifte vatandaşı olan 51 yaşındaki Akleh’in Cenin şehrinde haber yaparken vurulduğu sırada üstünde basın yeleğinin bulunduğunu belirten Katar merkezli kanal, Akleh’in Batı Şeria’daki askeri harekatları takip etmek için görevlendirildiğini kaydetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Akleh’in kafasından vurulduğunu açıkladı.

El Cezire: “Muhabirimiz İsrail Ateşi Sonucu Öldürüldü”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

ABD’nin Kudüs Büyükelçisi Tom Nides ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Amerikalı ve Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akleh’in ölümünden büyük üzüntü duyuyorum. Akleh’in ölümüne ve bir gazetecinin daha yaralanmasına yol açan Cenin’deki olaylar kapsamlı şekilde araştırılmalı” diye yazdı.


İsrail ise gazetecinin kendi güçleri tarafından vurulduğu iddialarını reddetti. İsrail Başbakanı Naftali Bennett, “İsrail’in şimdiye kadar edindiği bilgilere göre, silahlı Filistinlilerin gazetecinin talihsiz ölümünden sorumlu olduğunun yüksek olasılık olarak görüldüğünü” bildirdi. Bennett ayrıca, Filistinli yetkililerin ortak otopsi yapılması taleplerini reddettiğini söyledi.


İsrail ordusu sözcüsü Ran Kochav ise ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Akleh’in olay sırasında ateş eden silahlı Filistin bir gruba yakın bir noktada durduğunu iddia etti.

Olay sırasında Akleh’in yanında olan ve yaralanan Filistinli gazeteci Ali Smoudi tedavi gördüğü hastaneden Reuters’a yaptığı açıklamada, “İsrail güçlerinin aniden üzerlerine ateş açtığını” söyleyerek, “Bizden ayrılmamızı istemediler ve kamerayla kayıt almayı durdurmamızı istemediler. Bize ateş ettiler. Bir kurşun bana isabet etti, diğeri Şirin’e. Soğuk kanlılıkla onu öldürdüler” dedi.

İsrail ordu sözcüsünün iddiasının sorulması üzerine ise Smoudi, “yanımızda direnişçiler yoktu” yanıtını verdi.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG