Erişilebilirlik

Yargıcı Tehdit Eden Kişiye Cinayete Teşebbüs Suçlaması


ABD Anayasa Mahkemesi'nin muhafazakar yargıçlarından Brett Kavanaugh.
ABD Anayasa Mahkemesi'nin muhafazakar yargıçlarından Brett Kavanaugh.

ABD Anayasa Mahkemesi'nin muhafazakar yargıçlarından Brett Kavanaugh'nun Maryland'deki evinin yakınında kendisine tehditler savuran silahlı bir kişi yakalandı. Tutuklunun kimliği FBI tarafından California eyaletinin Los Angeles kentinin Simi Valley bölgesinden 26 yaşındaki Nicholas Roske olarak açıklandı. Roske'nin cinayet girişimiyle suçlandığı belirtildi.

Son haftalarda kürtaj hakkını savunanlar yargıcın evinin önünde protesto gösterileri düzenliyordu.

Reuters haber ajansının bir FBI yetkilisinin imzaladığı yeminli beyana dayandırdığı haberinde Roske'nin yakalandığı sırada Kavanaugh'yu öldürmek için satın aldığı tabancanın yanı sıra mühimmat, levye, biber gazı ve başka eşyaları taşıdığını belirtti.

Roske, yetkililere kürtajla ilgili taslak kararın yanısıra Teksas'ın Uvalde kasabasında meydana gelen toplu silahlı katliamın da kendisini mutsuz ettiğini söyledi ve Kavanaugh'nun gelecek haftalarda karar verilmesi beklenen silah hakları düzenlemesine karşı oy kullanmasından endişe ettiğini kaydetti.

Yeminli beyana göre Roske, hayatına nasıl anlam katabileceğini düşündükten sonra bir plan yaptığını belirtti.

Maryland'deki federal mahkemeye yapılan suç duyurusunda Roske'nin bir Amerikan yargıcını kaçırma ya da öldürmeye teşebbüs etmekle suçlandığı belirtildi. Savcılara göre bu suçlama maksimum 20 yıl hapis cezasını içeriyor. Roske bugün olayın ardından mahkeme karşısına çıktı ve gözaltı durumunun uzatılmasına karar verildi. Bir sonraki duruşmanın 22 Haziran'da yapılması kararlaştırıldı.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, ''Yargıçlara karşı şiddet tehditleri ve şiddetin kendisi tabii ki demokrasimize vurulan bir darbedir'' dedi.

2 Mayıs'ta Anayasa Mahkemesi'nin kürtajı ülke genelinde yasal hale getiren dönüm noktası niteliğindeki yasayı geri çevirmeye niyetli olduğunu gösteren bir karar taslağının basına sızmasının ardından kürtaj hakkı savunucuları Kavanaugh'nun ve diğer iki yargıcın evi ile Anayasa Mahkemesi önünde protesto gösterileri düzenliyor.

Eski Başkan Donald Trump tarafından atanan Kavanaugh 2018'den bu yana Anayasa Mahkemesi yargıçlığı görevini yürütüyor.

ABD Adalet Bakanlığı 11 Mayıs'ta, basına sızan taslak karar nedeniyle Anayasa Mahkemesi yargıçlarının güvenliğini arttıracağını belirtmiş ve mahkemenin mevcut polis gücüne takviye yapılacağını kaydetmişti.

Taslak kararın sızmasından bu yana kürtaj hakkı savunucuları başkent Washington ve diğer kentlerde protesto gösterileri düzenliyor.

Bu süreçte Anayasa Mahkemesi'nin çevresi siyah, yüksek bariyerlerle kapatıldı. Pazartesi günü bir gösterici kendini bu bariyerlere zincirledi.

Taslak karar muhafazakar yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alınmış ve 2 Mayıs'ta Politico yayın kuruluşu tarafından kamuoyuna sızdırılmıştı. Taslakta 15 haftalık hamilelikten sonra kürtajı yasaklayan bir Mississippi yasasının desteklenmesi öngörülüyor. Bu da kadınların anayasal kürtaj hakkını tanıyan kararı bozmak anlamına geliyor.

Sızdırılan karar metninin Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanması durumunda, ülkede 1973 yılında yürürlüğe giren federal kürtaj hakkı yasası geri çevrilmiş olacak ve bu durum neticesinde, kürtaj hakları ve kısıtlamalarının düzenlenmesi yetkisi neredeyse tamamen eyalet yönetimlerine devredilecek.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG