Erişilebilirlik

Muhalefet Seçimler ve Yol Haritasını Ele Alıyor


Muhalefet Seçimler ve Yol Haritasını Ele Alıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Muhalefet Seçimler ve Yol Haritasını Ele Alıyor

Türkiye’de muhalefet cephesinde altı siyasi parti lideri, mevcut başkanlık sistemi yerine demokrasi mekanizması güçlendirilmiş parlamenter sistem mutabakatına imza atmalarının ardından haftanın son gününde seçim mevzuatı değişiklikleriyle yol haritasını ele alıyor.

Toplantıya DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ev sahipliği yapıyor.

Babacan parti liderlerini hepsini kapıda karşıladı.

Toplantıda daha öncekinde olduğu gibi Babacan’ın yanı sıra CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İyi Parti Lideri Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

AKP-MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı karşısında muhalefet cephesinde altı siyasi parti sistem değişikliğini sağlamak için iktidarı değiştirme amaçlı süreç, liderler düzeyinde kararlılık mutabakat metniyle pekiştirilince hız kazandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde Ahlatlıbel’de akşamı yuvarlak masa etrafında, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 12 Şubat akşamı ilk kez buluşmuştu. Ahlatlıbel Zirvesi’nde eğer erken seçim olmazsa 18 Haziran 2023’te yapılacak Genel Seçimler (parlamento) ile Cumhurbaşkanlığı Seçimi üzerine ittifak kurulması noktasında detaylar üzerine müzakere yapılmadığı vurgulanmıştı. Hangi ilkeler temelinde yeni sistemi inşa edeceklerinde uzlaştıklarını açıklayan liderler, 28 Şubat’ta “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakatı”na kamuoyu önünde imza atmıştı.


Bugünkü toplantıda ise partilerin uzlaşma sağladıkları sisteme geçiş açısından iktidarı değiştirmek üzere nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği masada görünüyor.

Şimdi gündemde seçim mevzuatı da var

AKP – MHP’nin TBMM’ye sunduğu ve oy çokluğuyla Anayasa Komisyonu’ndan geçirdiği “Milletvekili Seçimi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin de görüşmede masada ele alınması beklenen konular arasında.


Geçtiğimiz hafta içerisinde İyi Parti Lideri Meral Akşener’in sessizliğini koruduğu ve parlamento seçiminde ittifak kurulmasını zorlaştırmasıyla gündemdeki seçim mevzuatı değişikliklerine diğer liderler tepki göstererek, “yine de iktidar değişikliği olacağı” yönünde kamuoyuna mesajlar vermişti. Bu noktada CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in açıklamasıyla ana muhalefet partisi sıfatıyla CHP’nin ise teklif yasalaştıktan sonra ittifak ile hükümleri dışındaki seçim kurulları oluşumundaki hakim ataması, nüfus kütükleri gibi maddeleri Anayasa Mahkemesi’ne götüreceği açıklaması dikkat çekti. Böylece masadaki diğer beş parti, Türkiye’de anayasal mevzuat bakımından yasal düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürebilmesi mümkün değilken, CHP’nin ise ittifak içerisindeki artık oylar ile vekil çıkarılabilmesini engelleyici hükmün iptalini talep etmeyeceği mesajı söz konusu. CHP’nin bu tutumu, masada diğer liderlerce nasıl karşılanacak merak konusu.

Liderlerce seçim mevzuatı yanı sıra ekonomi odaklı altılı çalışma yapılması konusunda bugünkü toplantıda karar verileceği bilgisi de gündemde. Babacan’ın da ekonomi uzmanlığı itibariyle bunu talep edeceği belirtiliyor. İlçelerde gezileriyle esnaf ve halktan aldığı tepkileri masada aktaracağı vurgulanan Meral Akşener’in de özellikle ekonomi gündemine bağlı kalmak gerektiğini kaydedeceği aktarıldı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun da ucuz ürün satış noktalarında kuyruklar meselesiyle ilgili hassasiyeti olduğu kaydedildi.

Ali Babacan yol haritasını işaret etmişti

Hafta içerisinde ikili görüşmeler ile ev sahibi sıfatıyla hazırlıklarını gözden geçirmiş olan DEVA Partisi Lideri Babacan, bugünkü buluşmaya ilişkin muhalefetçe iktidar olmaları halinde parlamenter sisteme geçiş sürecinde neler yapılacağına karar vermek konusunu görüşmek istedikleri mesajını verdi. İktidar değişikliği sonrasındaki bu geçiş süreciyle ilgili “yol haritası” hazırlanması gerektiğini sıkça yineleyen Babacan, “Cumhurbaşkanı, yetkilerini nasıl kullanacak? Ne kadarını parlamentoyla paylaşacak? Nasıl paylaşacak? Kendisini destekleyen parti ya da partilerin farklı konulardaki tutumunu hangi konularda nasıl dikkate alacak? Bunları çalışmalıyız. Geçiş sürecinin yol haritası ortak çalışılması gereken bir konu olduğu konusunda mutabakatız. Olası ittifakın ilke ve değerleriyle ilgili çalışmaya ihtiyacımız var. Eğer altı partinin ortak çalışması bir ittifak vizyonuyla devam ediyorsa, bu işin sonunda ittifak vizyonu hepimizde varsa ki doğal akışı o yönde… Bu sefer, geçiş sürecinin yol haritasıyla alakalı olarak altılı masada direkt genel başkanlar seviyesinde oturulup son nokta koyulabilir. Çünkü orada kritik siyasi hususlar var” yönünde ifadeler kullandı.


Süreç kurmaylarca hazırlık yapılmasıyla başlamıştı

Söz konusu altı siyasi parti, Türkiye’nin anayasa değişikliğiyle güçlendirilmiş parlamenter sisteme taşınması hedefiyle liderler arasındaki ikili temaslar ardından kurmaylarca çalışma yürütülmesi kararıyla yola çıktı. Bu konuda genel başkan yardımcıları düzeyinde altı siyasi parti arasında ortak çalışma yürütülmesinde anlaşıldı. Bu kapsamda, CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İyi Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün, DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu ile Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, geçtiğimiz yıl Eylül ayından bugüne müzakereler gerçekleştirdi. Böylece altı siyasi parti arasında hukukçu kurmaylar tarafından 23 sayfalık parlamenter sisteme ilişkin ortak mutabakat metni hazırlandı ve liderlere sunuldu. Ardından 18 Ocak’ta metin üzerinde redaksiyon yapıldı ve son olarak liderler, Ahlatlıbel’de mutabakat metninde uzlaşıldı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG