Erişilebilirlik

Muhalifler İdlib’e Çekilecek


Halep’te ateşkesin sağlanmasında önemli rol oynayan Türkiye, kenttekki durumu yakından takip ediyor.

Türkiye’nin temaslarından belki de en önemlisi Birleşmiş Milletler nezdinde oldu. BM Genel Sekreterliği görevini devralan Antonio Guterres'i arayarak tebrik eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'nun Halep için acil toplanmasını istedi.

Uzun süredir Halep’te ateşkes sağlanması için çaba harcayan Dışişleri Bakanlığı da ateşkesin çerçevesi hakkında ilk kez bilgi verdi.

Dışişleri Sözcüsü: ‘Tahliyelerin İdlib yönünde olması için mutabakat söz konusu’

Bir grup gazeteciyle bir araya gelen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu tahliyelerin beklendiği gibi İdlib yönünde olacağını belirtti.

Müftüoğlu, Halep’in doğusundaki muhaliflerle sahadaki Rus askeri unsurları arasında yapılan temaslar neticesinde şehirde ateşkes sağlandığını teyit edebiliyoruz. İlk etapta sivillerin, ardından da muhalif grupların İdlib istikametinde şehri tahliyeleri konusunda bir mutabakat söz konusudur” dedi.

Türkiye’nin birkaç haftadan beri Halep’te bir insani koridorun hayata geçirilmesi için uğraştığının altını çizen Müftüoğlu’na göre, kırılgan bir ortam olduğunu göz önünde bulunduran Türkiye mutabakatın işleyişini yakından takip edecek.

60 bin kişinin İdlib’e gitmesini bekleyen AFAD da bu kentte 80 bin kişilik bir merkez kurmak için

İstanbul’da Rusya karşıtı eylem

Suriyeli muhaliflerin Türkiye’deki destekçileri ise Esat karşıtlarının Halep’te tutunamamasını Rusya’ya bağlıyor. Günlerdir sosyal medya üzerinden Rusya’ya öfke yağdıran gruplar dün Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği’nde yaptıkları gösteriden sonra bugün de İstanbul’daki Rusya Başkonsolosluğu’nun önünde eylem yaptı.

Üniversiteli Müslümanlar olarak tanımlayan grup, saat 8’de Galatasaray Lisesi’nin önünde toplandıktan sonra “Katil Rusya Suriye’den defol” şeklindeki sloganlarla İstiklal Caddesi üzerinde bulunan konsolosluğunun önüne dek yürüdü.

Ellerinde Türk, Suriye ve hilafet bayrakları da bulunan ve “Emperyalist Rusya Suriye’den Defol” yazılı pankart açan Özgür-Der Üniversite Gençliği, tekbir çektikten sonra “Katil İran Suriye’den defol”, “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık”, “Katiller Allah’a hesap verecek”, “Tek yol Halep”, “Allah’ın askerleriyiz”, “Suriye Esat’a mezar olacak” diye bağırdı.

Gösteride kalabalığa hitap eden üniversite öğrencisi Ahmet Yasir Kocamaz, "Bombalanmayan tek bir hastanenin bile kalmadığı Halep'te yaralanmak, ölümden daha trajik bir hal almış durumdadır. Gıda yardımının ulaştırılamadığı Halep'in yavruları cennette yemek yiyebileceğiz diye ölüme kucak açıyor. Bugün Halep'te tarihin gördüğü en acımasız katliamlardan biri yaşanıyor. İnsan en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak hale gelmiş durumda. İnsanlar ölüm ve açlıkla pençeleşmektedirler” dedi.

Suriyeli gazeteci Hüsnü Mahalli gözaltında

Türkiye’deki bu eylemleri en sert biçimde eleştirenlerden biri olan Suriyeli gazeteci Hüsnü Mahalli de bu akşam İstanbul’daki evinde gözaltına alındı. Gözaltındayken gazeteci Ayşenur Arslan’a konuşan Mahalli, “Türkiye ve bölgeyi sevmenin bedeli bu” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esat’a verdiği destek ve muhaliflere yönelik sert eleştirileriyle bilinen Mahalli, özellikle son bir haftadır Suriyeli muhalifleri destekleyen çevreler tarafından hakarete varan ağır eleştirilere muhatap oluyordu.

Mahalli: ‘Suriye’de sivillerin öldürüldüğü yalan demişti’

Bugün Suriye’de ateşkes ilan edildiği haberi son dakika olarak televizyon ekranlarına düştüğünde Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın Medya Mahallesi isimli programına konuştu.

Mahalli, “2012’den bu yana Halep’in yalnızca %20’si işgal altındaydı. Son 3 ayda temizlenmeye başladığında çocuklar öldürülüyor kampanyası yapıldı. Bunlar yalan. Orada sivil kalmadı. Teröristlerden temizlendi. Kadınlar erkekler diri diri yakıldı, haberleri dolaşıyor. Teröristlerin işgali altındaki bölgelerden insanlar kaçıyor. Bir tek cadde kaldı. Teröristlerin bulunduğu cadde benim lise yıllarımda oturduğum semt” dedi.

Suriyeli gazeteci daha sonra elinde üzerinde Nusra örgütünün komutanları olduğunu söylediği bir fotoğrafı ekrandan gösterdi.

“Şu anda Halep’te teröristlerin iki komutanı. Bunlar Nusra’nın komutanları. Sağdaki Suudi Arabistanlı yandaki de Çeçen. Söylenecek bir laf kaldı mı? Suriye’deki özgürlük mücadelesi veren iki adam bu. Yarın toplanacak konuşmanın nedeni bu? Bunlar ve ekibini nasıl kurtaracağız. Dağıstan, Fas, Tunus ağırlıklı 4 bin kişi. Dertleri bu? Suriye’deki özgürlük mücadelesi bu aşağılık tipler mi?”

Mahalli’nin gözaltına alınması üzerine CHP İstanbul milletvekili Eren Erdem de TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak bu durumu eleştirdi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG