Erişilebilirlik

Mullen: ‘Türkiye Üzerinden Silah Taşıma Niyetimiz Yok’


Ankara’ya ziyarette bulunan Amerika Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, Washington’un Irak’tan çekilirken Türkiye üzerinden silah taşıma niyeti olmadığını açıkladı.

Mullen Irak’tan çekilirken ağır ekipman ya da silahların Türkiye’den geçirilmesini talep etmek için Ankara’yı ziyaret etmediğini söyledi. Mullen, “Türkiye toprakları üzerinden silah geçişi geçmişte yapmadık, gelecekte de yapma niyetimiz yok” dedi.

Amerika Büyükelçiliği Konutu’nda basına açıklamalarda bulunan Mullen, Türkiye’ye en son ziyaretini 2008’de yaptığını belirtti. Bu dönem içerisinde yaşanan gelişmeleri hatırlatan Amerikalı komutan, Amerika’nın Irak’taki muharip kuvvetlerinin geri çekildiğini ve Afganistan’da kuvvetlerini arttırdıklarını vurguladı.

Mullen: ‘Türkiye Üzerinden Silah Taşıma Niyetimiz Yok’
Mullen: ‘Türkiye Üzerinden Silah Taşıma Niyetimiz Yok’

Oramiral Mullen, “Bu iki görevimizde de Türkiye’nin son derece hayati yardımları” oldu diye konuştu. Mullen açıklamasında “Irak’tan çekilirken Türkiye üzerinden silah ya da ağır ekipmanların geçirilmesini talep etmek için buraya gelmedim. Operasyon sahalarına giriş çıkışlarda Türkiye’nin altyapısını kullanıyoruz ve Türkiye’ye güveniyoruz. Ancak Türkiye toprakları üzerinden silah geçişi yapmıyoruz. Bundan sonra da bunu yapma niyetimiz yok” diyerek basında çıkan haberlere açıklık getirdi.

Mullen, Amerika’nın Türkiye’den silah geçişi yapmak için izin istediği yönündeki haberlerin asılsız ve yanlış olduğunu da vurguladı.

Oramiral Mullen, “müttefik ve dost” olarak nitelediği Türkiye’ye destekleri için minnettar olduğunu da sözlerini ekledi.

XS
SM
MD
LG