Erişilebilirlik

Mülteci Kamplarında Kışın Gelmesiyle Hayat Daha da Zorlaşıyor


Mülteci Kamplarında Kışın Gelmesiyle Hayat Daha da Zorlaşıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00
Yardım örgütlerine göre Suriye’deki çatışmalardan kaçan yüzbinlerce çocuk kış mevsiminin yaklaşmasıyla soğuk ve hastalık riskiyle karşı karşıya. Lübnan ve Irak sınırındaki derme çatma mülteci kamplarında yaşayan çok sayıda çocuğun ölebileceği uyarısı yapılıyor. Amerika’nın Sesi muhabiri Henry Ridgwell kısa süre önce sınırdaki kampları gezdi.

Irak’taki Domiz mülteci kampında Nawar ve 10 kişilik ailesini çölün dondurucu soğuğundan sadece ince bir naylon tabakası koruyor.

Irak’a sığınan 20 binden fazla Suriyeli’nin kaderi aynı.

Suriyeli mülteci Nevar, ”Biz Şamlıyız. Evimizi bombaladılar, herşeyimiz harap oldu. Başka bir yere gitmek zorundaydık. Biz de kaçıp buraya sığındık,” diyor.

Aile kampta ilk kez kış mevsimini geçirmeye hazırlanıyor. Nawar ve arkadaşları soğuk havanın yaklaşmasından korkuyor.

Suriyeli mülteci bu anne, ”Kocamı savaşta kaybettim. Beş küçük çocuğum var. Hepsi çok kötü durumda. Bize yardım edecek kimse yok, ne yapacağımızı bilmiyoruz,” diyor.

Suriye’deki çatışmalar nedeniyle iki buçuk milyon kişi evlerini terketti. Bunların 400 bini Irak, Türkiye, Ürdün ve Lübnan’da kayıtlı sığınmacı olarak yaşıyor.

Ancak kampların dışındakilerin yaşam koşulları da kaygı konusu. Amerika’nın Sesi, geçen kış Suriye’nin Lübnan’ın dağlık kesimiyle olan sınırında boş bir okula yerleşen mültecilerle konuştu. Burada tek ısınma kaynağı, küçük bir kömür ocağı.

Suriye sınırında buna benzer derme çatma çok sayıda barınak var. Save The Children adlı yardım kuruluşunun Lübnan direktörü Ruba Huri’ye göre, önümüzdeki aylarda soğuk yüzünden 200 bin çocuğun hayatı tehlikeye girecek: ”Kış ayları karlı geçiyor. Evlerinde pencere yok, çoğu evde kapı da yok. Isınma amaçlı yakıt, Lübnan’da son derece pahalı. Özellikle Suriye’den gelen mülteciler için yakıt çok daha pahalı. Çocukların çoğu kampa yazın, üzerlerinde t-shirt, şort ve terliklerle geldi.”

Yardım kuruluşları ek fon istiyor. Ruba Huri, mültecilere bir an önce yardım ulaştırılması gerektiğini söylüyor: ”Herkesten Suriyeli çocuklara yardım eli uzatmalarını istiyoruz. Eğer çocuklara şimdi yardım etmezsek çok geç kalırız. Kış erken geldi, hava soğudu, gecelerse çok daha soğuk geçiyor.”

Geçen kış onbinlerce Suriyeli komşu ülkelere sığındı. Kamplarda kalan bu sığınmacılar arasında en savunmasız olanlar çocuklar ve yaşlılar ve hepsi önümüzdeki aylarda hayatta kalma mücadelesi verecek.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG