Erişilebilirlik

Mülteciler Merkel'in Koltuğunu Sallıyor


Başbakan Angela Merkel sığınmacılara sınırları açtığı için kendi Birlik Partileri'nden günlerdir yoğun eleştiri alıyor. Ancak son gelişmeler eleştirilerin isyana dönüşmesi olarak değerlendiriliyor ve Merkel'in büyük baskı altında kaldığı ve hatta başbakanlık koltuğundaki siyasi geleceğinin giderek daha sallantıda olduğu öne sürülüyor. Bu yorumlara neden olan haberler, Merkel'in Genel Başkanı olduğu CDU kaynaklı. Buna göre geçen hafta toplam 30 Hrıstiyan Demokrat Birlik Parti CDU'lu politikacının kaleme aldığı ve Merkel'in mülteci politikalarını eleştiren mektuba geride kalan günlerde imza atanların sayısı 126'ya çıktı.

Aralarında 38 milletvekili, belediye başkanları ve partinin çeşitli düzeyde yöneticilerinin olduğu ve Alman basını tarafından 'isyancılar' olarak tanımlananların mektubunda Merkel'e hitaben, “İzlediğiniz açık sınır politikası ne Avrupa ne Alman hukukuna uygundur, ne de partimizin programıyla uyum içindedir. Bir an önce bu politikadan vazgeçin” deniliyor. Sığınmacıların ülkeye kabul edilmesine karşı tabanda büyük tepkiler oluştuğunu belirten CDU'lular, sınırların kapatılarak, sığınmacıların daha önce bulundukları AB ülkelerine geri gönderilmesini talep ediyor. AB'nin bu bağlamdaki politikalarını belirleyen Dublin Anlaşması'na göre Almanya'nın ülkeye gelen sığınmacıları, AB'ye ilk giriş yaptıkları ülkeye geri göndermesi gerekiyor. Ancak Merkel hükümeti, Eylül ayı başında sığınmacıların içinde bulundukları zor şartlar nedeniyle onları Almanya'ya alacaklarını ve iltica başvurularını Almanya’da değerlendireceklerini bildirmişti. CDU'lu politikacılar arasında kaygılara yol açan bir diğer gelişme ise göçmen ve İslam karşıtı olan Almanya İçin Alternatif AfD partisinin desteğini dört puan artırarak, yüzde 8 seviyesine ulaşması oldu.

Öte yandan CDU'nun meclis grubu dün akşam gerçekleşen oturumunda da Merkel'in çok sayıda milletvekili tarafından eleştirildiği ve zor durumda kaldığı haber verildi.

Toplantıdan sızanlara göre yaklaşık 60 milletvekili adına toplantıda bir açıklama yapan partinin içişleri politikaları sözcüsü Binniger, Merkel'in sığınmacılar konusunda “Geleneksel Hıristiyan Demokrat Birlik değerlerinden uzaklaşıp, beyaz bayrak çekerek, inisyatifi elden bıraktığını” öne sürdü.

Merkel'in ülkede mültecilere karşı değişen atmosferi ciddiye almadığını savunan konuşmacı, Başbakan’ın Pazar günü Ankara'ya yapacağı ziyaretten somut neticelerle dönmesi gerektiğini ifade etti. Merkel ise Türkiye'deki müzakerelerinde mülteci kamplarındaki koşulların iyileştirilmesi ve sınır güvenliği konusunun ele alınacağını, ancak sorunun çözümünde Türkiye ile yakın işbirliği yapılmasının ötesinde 'netice alma konusunda' söz veremiyeceğini söyledi. Siyasi kariyerinin en zorlu döneminden geçen Merkel'in, Almanya'daki sığınmacı krizi ve Türkiye'deki son terör olaylarını görüşmek için Pazar günü Türkiye'ye günübirlik ziyaret yapacağı açıklanmıştı. Federal hükümete yakın çevreler, Merkel'in Türkiye'nin mülteci krizinin çözümü karşılığında Almanya'dan ve Avrupa Birliği'nden Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi ve mülteciler için maddi yardım yapılmasını gündeme getireceğini duyurmuştu.

Ocak-Eylül ayları arasında 600 bin sığınmacının giriş yaptığı Almanya'da bu sayının yılsonuna kadar 1,5 milyona kadar ulaşabileceğinden yola çıkılıyor.

XS
SM
MD
LG