Erişilebilirlik

Murat Kurum maden faciası sonrasında ilk kez esnaf ziyareti için sokaktaydı


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum İliç’teki maden faciası sonrası “sorumlu” olarak gösterdiği AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, seçim çalışmalarına esnaf ziyaretleri ile devam etti.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum İliç’teki maden faciası sonrası “sorumlu” olarak gösterdiği AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, seçim çalışmalarına esnaf ziyaretleri ile devam etti.

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve eski Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, İliç maden faciasından sonra ilk kez esnaf ziyareti için sokaktaydı. AK Parti tabanının güçlü olduğu Eyüp Sultan'daki ziyaretlerde Kurum’a destek de vardı tepkiler de. Tepkilerin odağında ekonomi ve maden faciası yer aldı.

Erzincan İliç madeninde meydana gelen toprak kayması sonrası dokuz işçi için arama kurtarma faaliyetlerinin sürdüğü sırada iki İstanbul adayı arasında madenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu sürecine dair sorumluluk tartışması yaşandı.

Dün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun birinci dereceden sorumluluk yüklediği ve “bilgisizilik”le itham ettiği Murat Kurum bugün, “CHP’nin yaptığı tek şey laf üretmek, algı oluşturmak. Biz bu siyasi polemiklere girmeyeceğiz” dedi. Kurum, “İmamoğlu’nun başladığı ve bitirdiği tek şey İstanbul. İstanbul’u bitirdiler. 31 Mart’ta kurtaracağız” diye ekledi.

Alibeyköy Meydanı’nda esnafla buluşan Murat Kurum, basının yoğun ilgisi altında esnaf ziyaretleri yaptı. Kurum’a destek verenler de kadar tepki gösterenler de oldu. Döner ustası Hasan Toksoy, eski bir AK Partili olduğunu söyleyerek Kurum’a "1996'da tek maaşımla bir yılda babama ev aldım, şimdi ise bayramda memlekete gidemiyorum, geçinemiyorum” dedi. Kurum “Bunu çözerse sadece AK Parti çözer” diyerek kafeden ayrıldı.

AK Parti tabanının güçlü olduğu Eyüp Sultan'daki ziyaretlerde Kurum’a destek de vardı tepkiler de.
AK Parti tabanının güçlü olduğu Eyüp Sultan'daki ziyaretlerde Kurum’a destek de vardı tepkiler de.

Kurum’un ayrılmasından sonra tepkisine dair VOA Türkçe’nin sorusunu yanıtlayan döner ustası Hasan Toksoy, “Kendisinin imza verdiği ÇED raporu sonrası maden ocağı yıkıldı, insanlar muhtemelen öldü onun içinde, doğamız zehirlendi. Fırat Nehri zehirlendi. Gelmiş seçim çalışmasında ‘yok şunu edicez bunu edicez’, 20 küsür yıldır kendileri yönetiyor, biz dibe vuruyoruz bana gelmiş diyor ki ‘Biz şunu yapacağız, bunu yapacağız'. Öyle bir şey olamaz ben inanmıyorum. Ülkede adalet kalmadı, ekonomi kalmadı” dedi.

Çıkışta bir vatandaş Kurum’a güvercin hediye etti.

"İstanbul'un beş yılda yere düşen onurunu, gururunu hep birlikte ayağa kaldıracağız”

Basın mensuplarından soru almadan ziyaretlerine devam eden Kurum, Eyüp Sultan Malatyalılar Derneği açılış programında konuştu. Deprem sürecinde bölgedeki çalışmalarından bahseden Kurum’a Malatyalılar kayısı ve kuruyemiş ikram etti.

Kurum, Eyüp Sultan Malatyalılar Derneği açılış programında konuştu.
Kurum, Eyüp Sultan Malatyalılar Derneği açılış programında konuştu.

“Tüm İstanbullular’la birlikte şehrin yeniden yükselişini, yeniden dirilişini başlatacağız” diyen Murat Kurum, "İstanbul'un iyi gününde de, kötü gününde de hep yanında olacağım. 31 Mart akşamı, İstanbullu kardeşleriyle birlikte yol yürüyen evladı olmak için adayım. Bu anlayışla hep birlikte İstanbul'umuzun o 571 yıldır yükselen ama şu 5 yılda maalesef yere düşen onurunu, gururunu hep birlikte ayağa kaldıracağız. İstanbul'da bir kardeşiniz olarak bu hizmet yarışını, gerçek belediyeciliği ve bu manada vatandaşlarımıza yapılacak tüm hizmetleri yapacağımızı burada bir kez daha ifade ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Burada yoğun ilgi gören Kurum’dan bazı vatandaşlar çocukları için iş istedi.

Forum

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG