Erişilebilirlik

Musk Tesla'da İşgücünü Yüzde 10 Azaltmak İstiyor


Reuters tarafından incelenen ve Tesla yöneticilerine dün gönderilen elektronik posta mesajı, "Dünya genelinde tüm işe alımları durdurun" başlığını taşıyor. Mesaj, Musk'ın Tesla çalışanlarına ya ofis ortamında işe dönmeleri ya da şirketten ayrılmaları seçeneği vermesinden iki gün sonra geldi. Musk, böylece, ekonomik resesyon riskine karşı uyarıda bulunan işadamları arasına katıldı.

Reuters'ın haberi üzerine Tesla hisseleri bugün yüzde 9 değer kaybetti. Çoğunlukla teknoloji firmalarının hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksinde de yüzde 2'lik düşüş kaydedildi.

Musk, bugün Tesla çalışanlarına gönderdiği elektronik postadaysa, maaşlı çalışanların sayısında yüzde 10 kesinti yapılacağını, şirketin "birçok alanda fazla çalışana sahip olduğunu, ancak saatli ücretle çalışanların sayısının artacağını" bildirdi.

Musk'ın mesajında "Dikkat edin, bu uygulama otomobil ve batarya yapan ya da güneş paneli monte edenler için geçerli değil" dedi.

Şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) verdiği yıllık raporda Tesla ve yan kuruluşlarında 2021 yılı sonu itibarıyla 100 bin çalışana sahip olduğu görülüyor. Ancak raporda maaşlı ve saatli ücretli çalışan sayısı ayrı ayrı belirtilmiyor.

Merkezi Teksas eyaletinde bulunan Tesla'ya konuya ilişkin açıklama için ulaşılamadı.

Musk, son haftalarda resesyon riskine ilişkin uyarılarda bulunmuştu. Ancak eleman alımlarının durdurulması ve işten çıkarmaların başlamasına ilişkin mesajı, Musk'ın bu konuda şimdiye kadar yaptığı en doğrudan açıklama oldu.

Mali hizmetler şirketi Morgan Stanley'den uzman Adam Jonas, "Elon Musk'ın küresel ekonomiye ilişkin eşsiz bilgiye sahip olabileceği bir konumu var. Kendisinden gelen bu mesajın güvenilirlik oranının çok yüksek olacağına inanıyoruz" dedi.

Musk'ın ekonomiye ilişkin görüşleri hakkında ne düşündüğü sorulan Başkan Joe Biden ise Tesla CEO'suna, "Ay yolculuğunda bol şans" dileyerek yanıt verdi.

Biden yönetimini "Tesla ve SpaceX'i bir kenara ittiği" gerekçesiyle eleştiren Musk ise Biden'a Twitter üzerinden, "Teşekkürler Başkan" şeklinde karşılık verdi ve NASA'nın Ay'a astronot taşıması amacıyla inşa etmeyi planladığı uzay aracı için SpaceX'e verdiği 2 milyar 900 milyon dolarlık ihaleye atıfta bulunan bir link paylaştı.

Şanghay'daki sıkı COVID önlemleri

Tesla'nın ve elektrikli araç üreten diğer firmaların ürünlerine olan talep, şimdiye kadar yüksek seyretti. Otogalerilerin envanterinde artış ya da otomobil satın almak isteyen tüketicilere teşvik gibi, motorlu araçlara olan talebin düştüğüne ilişkin birçok geleneksel gösterge ise mevcut değil.

Ancak Tesla, sıkı COVID-19 önlemlerinin uygulandığı Şanghay'daki fabrikasında imalatı yeniden başlatmakta zorlandı.

Merkezi Almanya'nın Hanover kentinde bulunan bankacılık firması NordLB'den uzman Frank Schwope, "Kemer sıkma politikalarını iyi zamanda uygulamak, kötü zamanda uygulamaktan hep daha iyidir. Açıklamaları bir ön uyarı ve önlem olarak görüyorum" dedi.

Schwope, birçok otomotiv şirketinin 2021'de rekor düzeyde kar elde ettiğini ancak ekonomik durumun şu anda daha belirsiz olduğunu belirtti.

Musk'ın ekonomik görünüme ilişkin olumsuz yaklaşımı, yatırım bankacılığı firmaları JPMorgan Chase ve Goldman Sachs'in CEO'ları Jamie Dimon ve John Waldron tarafından da dile getirilmişti.

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, bir hafta önce, "Yolun ucunda bir kasırga üzerimize doğru yaklaşıyor" ifadesini kullanmıştı.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG