Erişilebilirlik

Musk Zuckerberg ve Gates bugün Kongre’de yapay zeka üzerine konuşuyor


Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg ve Microsoft’un eski CEO’su Bill Gates’in aralarında bulunduğu bir grup teknoloji şirketi lideri bugün Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’in davetiyle Kongre’de yapay zeka hakkındaki bir kapalı foruma katıldı

ABD Senatosu’nun en üst düzey Demokrat üyesi Chuck Schumer, aralarında Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg ve Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai’nin de yer aldığı ABD teknoloji şirketlerinin liderlerini bugün Washington’a Kongre’deki bir kapalı forum için getirdi.

Forumda, Kongre’nin yapay zeka hakkında ne gibi denetleyici yasalar çıkarması gerektiği konuşuluyor.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer dün, "Kongre’nin yapay zeka konusunda yasa çıkarması, üyeler olarak bizim Kongre’nin şimdiye kadar karşılaştığı en karmaşık ve önemli konulardan biriyle meşgul olacağımızı gösteriyor" dedi.

Kongre üyeleri, OpenAI şirketinin yapay zeka destekli ChatGPT sohbet robotunu piyasaya sürmesinin ardından yatırımlarda ve tüketici popülaritesinde patlama yaşayan ve yeni gelişen teknolojinin tehlikelerini nasıl azaltabileceklerini düşünüyor.

Kongre üyeleri, potansiyel olarak tehlikeli deepfake içeriklere, seçim müdahalelerine ve kritik altyapılara saldırılara karşı denetleyici kurallar talep ediyor.

Bugünkü forumun diğer katılımcıları arasında OpenAI şirketi CEO'su Sam Altman, Nvidia CEO'su Jensen Huang, Microsoft CEO'su Satya Nadella, IBM CEO'su Arvind Krishna, Microsoft’un eski CEO'su Bill Gates, AFL-CIO Başkanı Liz Shuler ve senatörlerden Mike Rounds, Martin Heinrich ve Todd Young yer alıyor.

Nisan’da Musk ile yapay zeka hakkında konuşan Schumer, forumdaki katılımcıların "Kongre’nin neden harekete geçmesi gerektiği, yapay zekaya dair hangi soruların sorulması gerektiği ve güvenli inovasyon için nasıl fikir birliğinin oluşturulacağı hakkında" konuşmasını istiyor.

Mart ayında Musk ve bir grup yapay zeka uzmanı ve yöneticisi, topluma yönelik potansiyel riskleri öne sürerek OpenAI şirketinin son modeli GPT-4’ten daha güçlü sistemlerin geliştirilmesine altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulundu.

Bu hafta Kongre yapay zeka konusunda üç ayrı oturum düzenliyor.

Microsoft Başkanı Brad Smith dün Senato Yargı alt komitesine Kongre'nin "kritik altyapıyı kontrol eden veya yöneten yapay zeka için güvenlik frenleri zorunluluğu getirmesi" gerektiğini söyledi.

Smith, yapay zeka koruma önlemlerini, binalarda devre kesicilerin kullanılmasını, okul otobüslerinin acil durum frenlerine sahip olmasını ve uçakların çarpışma önleme sistemlerine sahip olmasını gerektirmesine benzetti.

Dünya genelinde düzenleyiciler, metin oluşturabilen ve yapay kökenleri neredeyse tespit edilemeyen görüntüler üretebilen üretken yapay zekanın kullanımını düzenleyen kurallar hazırlamak için çabalıyor.

Adobe, IBM, Nvidia ve diğer beş şirket dün, ABD Başkanı Joe Biden'ın yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğe gizli damga eklenmesi gibi adımlar gerektiren gönüllü yapay zeka taahhütlerini imzaladıklarını duyurdu.

Temmuz’da açıklanan taahhütler yapay zekanın gücünün yıkıcı amaçlarla kullanılmamasını sağlamayı amaçlıyor.

Google, OpenAI ve Microsoft Temmuz’da bu taahhütleri imzaladı. Beyaz Saray aynı zamanda yapay zekaya ilişkin bir başkanlık kararı üzerinde de çalışıyor.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG