Erişilebilirlik

Müslüman örgüt Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi yıllık gala toplantısını tehditler üzerine gizli bir mekana aldı


CAIR yarın Virginia eyaletinde bir otelde düzenlemeyi planladığı yıllık gala davetinin, otelin tehditler üzerine etkinliği iptal edilip başka bir mekanda yapılacağını açıkladı. 
CAIR yarın Virginia eyaletinde bir otelde düzenlemeyi planladığı yıllık gala davetinin, otelin tehditler üzerine etkinliği iptal edilip başka bir mekanda yapılacağını açıkladı. 

Amerika'nın önde gelen Müslüman medeni haklar örgütlerinden Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) yarın Virginia eyaletinde bir otelde düzenlemeyi planladığı yıllık gala davetinin, otelin tehditler üzerine etkinliği iptal etmesinin ardından başka bir mekanda yapılacağını açıkladı.

CAIR, yıllık etkinliğini 10 yıldan uzun süredir Virginia eyaletinin başkent Washington'a komşu Arlington kentindeki Marriott Crystal Gateway Oteli'nde düzenlediğini, ancak otelin tehdit edildiğini bildirdi.

CAIR'den yapılan açıklamada, “Kimliği belirsiz kişiler, etkinliğin düzenlenmesi durumunda otelin otoparkına bomba yerleştirme, bazı otel personelini evlerinde öldürme ve ABD Kongre binasına yapılan 6 Ocak baskınının bir benzerini otele düzenleme tehdidinde bulundu” ifadeleri kullanıldı.

Örgüt, yarınki yıllık gala toplantısının gizli ve güvenli bir başka mekanda yapılacağını duyurdu.

Marriott Crystal Gateway Oteli'nden bir temsilciye konuya ilişkin açıklama yapması için ulaşılamadı.

ABD Filistinli Hakları Kampanyası adlı bir başka grup da dün, Teksas eyaletinin Houston kentindeki Hilton otelinde 27-29 Ekim tarihlerinde düzenlemeyi planlandıkları yıllık konferansın aniden otel tarafından iptal edildiğini açıklamıştı.

Teksas eyaletinin Cumhuriyetçi Partili Valisi Greg Abbott, Hilton Oteli'nin bu kararını övdüğü X paylaşımında, “Teksas'ta nefret ve Yahudi düşmanlığına yer yok” ifadesini kullanmıştı.

ABD Filistinli Hakları Kampanyası ise X üzerinden yaptığı açıklamada, Teksas Valisi Abbott'un sözleriyle ilgili, “Vali'nin söylemi ve otelin hamlesi, Araplar'ı hedef alan nefret olaylarındaki keskin artışı yansıtıyor ve körüklüyor” yanıtını verdi ve kısa süre önce Illinois eyaletinde 6 yaşındaki Müslüman bir erkek çocuğun cinayet sonucu öldürülmesine atıfta bulundu. Polis, cinayetin önyargı güdümlü bir suç olduğunu kaydetmişti.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, dün yaptığı açıklamada, bakanlığın Amerika'daki Yahudi, Müslüman ve Arap toplumlara yönelik tehdit ihbarlarındaki artışı takip ettiğini söylemişti.

Başkan Joe Biden da dün akşam Oval Ofis'ten Amerikan kamuoyuna hitaben yaptığı konuşmasında halkı İslam ve Yahudi düşmanlığını lanetlemeye çağırdı, “Hepiniz Amerika'sınız” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG