Erişilebilirlik

Müslüman Ülkelerde Hz. Muhammed Filmi Yeniden Protesto Edildi


Hazreti Muhammed’le alay eden amatör filme yönelik protesto gösterileri hala devam ediyor.

Özellikle Cuma namazından sonra Müslüman ülkelerde protesto eylemlerinin artması bekleniyordu. Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın yanı sıra, Karaçi ve Peşaver kentlerindeki gösterilere şiddet karıştı. Polisle göstericilerin çatışması sonucu en az 13 kişi hayatını kaybetti. Karaçi’de ölenler arasında bir polisin de olduğu bildirildi.

Amerika’nın İslamabad Büyükelçisi Richard Hoaghland’ı çağıran Pakistan Dışişleri Bakanlığı,”Müslümanlar’ın Masumiyeti” adlı filmi sert bir şekilde protesto etti. Büyükelçi Hoaghland, Washington’un filmi zaten kınadığını hatırlattı ve Amerikan hükümetinin filmle hiçbir ilgisi olmadığını savundu.

Pakistan hükümeti “Hazreti Muhammed’e adanmak üzere” Cuma gününü resmi tarih ilan etmişti.

Müslüman ülkelerde gösteriler

Protesto gösterileri, Afganistan, Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Irak, Lübnan ve Endonezya’da da düzenlendi. Göstericilerden bazıları Başkan Barack Obama’nın kuklasını yaktı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Müslüman ülkelerdeki büyükelçiliklerini protestolara karşı uyardı.

Pakistan basını, 15 bin kişinin katılması beklenen İslamabad’daki gösterilerde büyükelçilikleri korumak için ordu birliklerini görevlendirdi. Ayrıca başkent de dahil 15 kentte cep telefonu şebekeleri erişime kapatıldı.

Müslüman karşıtı bir yönetmen tarafından California’da ucuz bir bütçeyle çevrilen “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmin 14 dakikalık fragmanı Temmuz ayından bu yana YouTube sitesinde gösteriliyordu. Ancak filmin Arapça dublajının 11 Eylül günü yayınlanmasının ardından Kahire ve Libya’da gösteriler çıktı. Bingazi’deki gösterilerde Amerikan konsolosluğu yakıldı ve içeride bulunan Amerikan Büyükelçisi Christopher Stevens ve üç elçilik görevlisi hayatını kaybetti.

Film yüzünden çıkan Amerikan karşıtı gösteriler Endonezya’ya kadar yayıldı.
Amerikan büyükelçiliği, Başkan Barack Obama’nın filmi kınadığını gösteren kısa bir filmi yayınlaması için Pakistan televizyonlarına gönderdi.

Pakistan Başbakanı Raja Pervez Eşref, “Yahudi karşıtlığına benzer nefret ve düşmanlık yayan söylemlerin yasaklanması için Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler nezdinde girişimde bulunacağını söyledi.

Fransa da yurtdışı temsilciliklerini kapattı

Fransa da Cuma günü 20 ülkedeki büyükelçilik, konsolosluk, kültür merkezi ve okullarını tatil etti. Fransız yetkililer, yarın yapılması beklenen Amerikan karşıtı gösterileri de yasakladı.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Çarşamba günü yayınladığı son sayısında Hazreti Muhammed karikatürlerine yer vermişti. Karikatürlerden biri Hazreti Muhammed’i çıplak gösteriyor.
XS
SM
MD
LG