Erişilebilirlik

'Musul’da 4 Bin Sivil Öldü'


Irak İnsan Hakları Gözlemevi’nin hazırladığı bir rapora göre Musul’da süren operasyonlar sırasında 4 bine yakın sivil öldü. Rapora göre 10 bine yakın ev yıkıldı.

Irak İnsan Hakları Gözlemevi’nin (IOHR) Musul’dan kaçanlarla görüşerek hazırladığı raporu, internet sayfasında yayınlaydı. Raporda, özellikle kentin batısında 19 Şubat’ta yeniden başlayan operasyonda, binlerce sivilin öldürüldüğüne dikkat çekildi.

IOHR yetkililerinin Musul’dan kaçan kişilerle görüşerek hazırladığı rapora göre IŞİD tarafından kontrol edilen bölgelerdeki çatışmalar ve sivil yerleşim bölgelerinin bombardımanlardan etkilenmesi nedeniyle on binlerce kişi kaçmak zorunda kaldı. IOHR’nin raporuna göre şimdiye kadar 3 bin 846 sivilin öldürüldüğü belirlendi.

IOHR raporunda, Irak ordusu ve uluslararası koalisyonu, sivillerin korunması konusunda uyararak, “Irak Silahlı Kuvvetleri ve uluslararası koalisyon, Musul’un batısında yaşayan sivillerin korunması için mümkün olan tüm önlemleri almalı ve operasyonlar sırasında silahsız sivillere uygulanabilecek ciddi ihlallerden kaçınmalıdır’ dedi.

Musul’dan kaçanların görüşüne de yer verilen raporda çok sayıda cesedin enkaz altında olduğu belirtildi.

Bir Musullu, “Bizim yaşadığımız bölgede sadece birkaç DAİŞ’li vardı buna rağmen kime ait olduğunu bilmediğimiz uçaklar, yerleşim bölgelerini bombaladı. Bu sırada üzerimize yıkılan evde 5 aile yaşıyorduk ”dedi. Başka bir Musullu ise, “Örgüt 8 aileyi bir evde rehin aldı. Örgüt üyeleri evin çatısına çıkarak, Irak ordusuyla çatışmaya başladı ”diye konuştu.

IŞİD’in 2014 yılında ele geçirdiği Musul’un kurtarılması için 17 Ekim 2016’da operasyon başlatıldı. Kürt yönetimine bağlı peşmerge güçleriyle, Irak ordusunun karadan katıldığı operasyona koalisyon güçleri de havadan destek veriyor.

XS
SM
MD
LG