Erişilebilirlik

Musul'da Sivil Kayıplara Koalisyon Soruşturması


IŞİD'le mücadele koalisyonu kapsamındaki hava saldırılarında Musul’da 100’den fazla sivilin öldüğü iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Irak hükümeti de, Musul’ın IŞİD’den kurtarılması operasyonunun, sivil kayıpların arttığına dair haberler nedeniyle geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Koalisyon güçlerinden yapılan açıklamada, iddiayla ilgili sivil kayıplar ilgili resmi değerlendirme yapılacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca koalisyon uçaklarının bölgede IŞİD hedeflerine rutin saldırılar düzenlediği ve sivillere zararın en aza indirilmesi için planlama ve saldırı süresince her türlü önlemin alındığı yer aldı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Albay John Thomas, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, Musul’un batısındaki patlamanın Amerikan ya da başka bir koalisyon hava saldırısından mı ya da IŞİD’in tuzaklarından mı kaynaklandığından emin olmadıklarını söyledi. Ancak gazetenin konuştuğu Iraklı bir yetkili, tam olarak ne olduğunu bildiğini söyledi.

Irak özel kuvvetler komutanı Tümgeneral Maan el Sadi, birliklerinin, üç evin çatısındaki keskin nişancılarla çatışması için koalisyonun hava saldırısına katıldığını açıkladı. Ancak Tümgeneral, bu evlerin bodrum katlarının sivillerle dolu olduklarını bilmediklerini söyledi.

Uluslararası örgütler, hava saldırıları ve topçu ateşi nedeniyle sivil kayıpların daha da artabileceği uyarısı yapıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG