Erişilebilirlik

Musul'dan Kaçanlar İnsani Krize mi Gidiyor?


Musul'dan Kaçanlar Yeni Bir İnsani Krize mi Yol Alıyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının 6 Haziran’da ele geçirdiği Musul'dan kaçış yeni bir insanlık dramı yarattı. Amerika’nın Sesi muhabiri Sebastian Meyer'in Kuzey Irak izlenimleri

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre yarım milyon kent sakini evlerinden kaçtı. Bu da bölgede yeni bir insani kriz yaşanabileceği kaygısı yarattı.

Erbil’in 50 kilometre dışındaki Kalek kontrol noktasında sabahın 8’inde büyük bir kalabalık birikmiş. Daha gün doğmadan gelmeye başlamışlar.

Kalabalık IŞİD’in ele geçirdiği, Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’dan geliyor. Yüzbinlerce kişi cihatçı militanların ele geçirdiği kentten kaçtı.

Üniversite öğrencisi Abdülrahman Yasin, ailesiyle birlikte kaçmış.

“Her şeyi yok ettiler. Evler, araçlar her şeyi tahrip ettiler. Tüm kent mahvoldu.”

Yolun hemen ötesindeki Şakuli köyünde cihatçı militanların tahribatını görmek mümkün. IŞİD militanları bir kontrol noktasına iki gün önce intihar saldırısı düzenlemiş. Patlamanın şiddetinden araçlar yakındaki mezarlığa savrulmuş.

Köy sakini Akil saldırıya tanık olmuş.

“Kontrol noktasında Irak askerleri ve Peşmergeler vardı. Akşam 8’de bir patlama oldu. Dokuz kişi öldü.”

Kızı Dima’yla Musul’dan kaçmayı başaran Muhammet gibileri, korkularının nedeninin cihatçılar değil, Irak ordusu olduğunu söylüyor. Çünkü Irak ordusu, Felluce’ye düzenlediği misilleme saldırısında taş taş üstünde bırakmamış.

“Cihatçılar Musul’a geldiğinde Irak ordusu savaşmadan çekildi. Şu anda çatışma yok, ama Başbakan Maliki’nin konuşmasını izledim. Gelip kenti yeniden alacaklarını söylüyordu. Çocuklarımız ve ailelerimizin can güvenliği için kaçmak zorunda kaldık.

Kalek kontrol noktasına gelen Musul sakinleri göreceli olarak daha güvende olan, Peşmergeler’in kontrolundaki bölgeye girmeye çalışıyor. Irak’ın büyük bir kesimi kargaşaya sürüklenirken, Kürtler kendi bölgelerinde güvenlik önlemlerini arttırıyor.

Musul’un kontrolü kimde kalacak belli değil. Ama sığınmacı sayısı artarsa bu Irak’ta yeni bir şiddet dalgasının habercisi olacak.
XS
SM
MD
LG