Erişilebilirlik

Myanmar Reuters Muhabirlerini Serbest Bırakmadı


Reuters muhabirleri Kyaw Soe Oo ve Wa Lone'un tutukluluklarının devamına karar verildi

Myanmar’da bir üst mahkeme, casusluk yaptıkları ve askeri belgeleri ifşa ettikleri gerekçesiyle 2017'nin Aralık ayında tutuklanan iki Reuters muhabirinin serbest bırakılması talebini reddetti. Mahkeme geçen Eylül ayında 7 yıl hapis cezası alan muhabirlerin suçsuz olduklarına dair yeterince kanıt sunulmadığını belirtti.

32 yaşındaki Wa Lone ve 28 yaşındaki Kyaw Soe Oo Eylül ayında bir alt mahkeme tarafından suçlu bulunmuştu. İki gazeteci hakkında verilen yargı kararı Myanmar’da demokrasinin ilerleyişi konusunda soru işaretlerini arttırırken sivil toplum ve insan hakları örgütleri de yargılamaya tepki gösterdiler.

Başkent Naypyidaw’da görülen davada mahkeme savunma makamının tekrar başvuru yapabileceğini açıkladı. Buna karşın yargıç Aung Naing 7 yıllık hapis cezasının uygun olduğu kararına hükmetti.

Reuters Sorumlu Müdürü Stephen J. Adler mahkeme kararının ardından yaptığı açıklamada, “Bugünkü mahkeme kararı Wa Lone ve Kyaw Soe Oo’ye yapılan bir diğer haksız uygulama oldu. Onlar tek bir nedenle demir parmaklıkların arkasındalar; o ülkedeki güç gerçekleri susturmak istiyor. Myanmar’da basın özgürlüğü yok. Myanmar’ın basın ve demokrasiye bağlılığı konusunda ciddi şüpheler söz konusu” dedi.

Geçen ayki duruşmada savunma avukatları polisin bir kurgu yarattığını ve suça ilişkin kanıtları ortaya koyamadığını belirtmişlerdi. Avukatlar iki gazetecinin Myanmar’a ait gizli bilgileri elde ettikleri ve bunu ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye düşürmek adına düşman ülkelerle paylaştıkları iddiasının da yersiz olduğunu, suçlamaların düşürülmesini talep etmişlerdi.

Buna karşın hükümet adına davaya katılan yasal temsilci Khine Khine Soe gazetecilerin gizli belgeleri ele geçirdikleri ve ulusal güvenliğe zarar vermek niyetinde olduklarına dair yeterli kanıt bulunduğunu savunmuştu.

Yargıç da son duruşmada aldığı kararla ilgili olarak gazetecilerin mesleğin etik kurallarına uygun davranmadıklarını söyledi. Hakim ortada savunma avukatlarının öne sürdüğü gibi bir kurgu görmediğini belirtti.

Tutuklanmadan önce iki muhabir Reuters adına, Budist siviller ve güvenlik güçlerince öldürülen 10 Arakanlı Müslüman gence dair bir haber üzerinde çalışıyorlardı.

XS
SM
MD
LG