Erişilebilirlik

NATO Genel Sekreteri Washington’a geliyor


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg 12-13 Haziran’da yapacağı ABD ziyareti kapsamında Başkan Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la görüşecek. Gündemde Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO Zirvesi var.

Beyaz Saray’dan NATO Genel Sekreteri’nin ziyaretine ilişkin yapılan açıklamaya göre Jens Stoltenberg 12 Haziran Pazartesi günü Başkan Biden’la biraraya gelerek Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO Zirvesi için hazırlıkları gözden geçirecek.

Bu kapsamda görüşmede NATO’nun caydırıcılık ve savunmasının güçlendirilmesi, İttifak’ın ortaklıklarının derinleştirilmesine yönelik çalışmalar ele alınacak. NATO Genel Sekreteri ve Başkan Biden Müttefiklerin Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya desteği de görüşecek.

ABD Senatosu NATO Gözlemci Grubu ile de görüşecek

NATO’dan açıklanan programa göre, Genel Sekreter Jens Stoltenberg’ün 13 Haziran Salı günü de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi bekleniyor.

NATO Genel Sekreteri’nin ABD Senatosu NATO Gözlemci Grubu üyeleriyle de görüşmesi planlanıyor. Demokrat Partili Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis NATO Gözlemci Grubu’nun Eş Başkanları.

NATO Genel Sekreteri ABD ziyareti öncesinde Türkiye’de temaslarda bulunmuştu. Stoltenberg’ün ABD ziyareti, Türkiye’ye İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü onaylaması çağrılarının yapıldığı bir döneme rastlıyor.

ABD ve NATO yetkilileri, Türkiye ve Macaristan’ın Finlandiya’nın ardından İsveç’in de NATO üyeliğini 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak zirveye kadar onaylamasını istiyor.

Türkiye NATO’ya katılım protokolünü onaylamak için İsveç’ten terörle mücadele konusunda daha fazla adım atması talebinde bulunmuş, İsveç de terör örgütlerine katılmayı suç haline getiren yeni bir terörle mücadele yasasını kabul ederek 1 Haziran’da yürürlüğe koymuştu.

Hakan Fidan İsveç Dışişleri Bakanı’yla görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da bugün İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile telefonda görüştü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Hakan Fidan İsveç’in NATO üyeliği için somut adımlar atması gerektiğini vurguladı.

İki bakanın telefon görüşmesine ilişkin henüz İsveç tarafından bir açıklama gelmedi.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG