Erişilebilirlik

NATO Helikopterleri Pakistan Birliklerine Ateş Açtı


NATO Helikopterleri Pakistan Birliklerine Ateş Açtı

Pakistanlı yetkililer, NATO helikopterlerinin sınırı geçerek birliklerine ateş açtığını ve iki askerlerini yaraladığını bildirdi.

Kuzey Veziristan’ın Datta Khel bölgesinde meydana gelen saldırı Pakistan ordusu tarafından sert biçimde protesto edildi.

Pakistan ordusu, Afganistan’dan topraklarına giren NATO helikopterlerine Pakistan birliklerinin ateş açtığını bildirdi. Helikopterlerin ateşe karşılık vermesi üzerine iki Pakistanlı asker yaralandı.

NATO, helikopterlerinin sınır bölgesinde uçtuğunu doğruladı ve olayın soruşturulduğunu bildirdi. Bir Batılı askeri yetkili, iki helikopter Afganist topraklarındayken Pakistan’dan ateş açıldığını ve helikopterlerin karşılık verdiğini açıkladı.

Kuzey Veziristan, Taleban ve el-Kaide militanlarının üssü olarak biliniyor ve sık sık Amerikan pilotsuz uçaklarının saldırısına hedef oluyor.

Bugünkü olay, Amarika ile Pakistan’ın aralarındaki gergin ilişkileri onarmaya çamıştıkları bir sırada meydana geldi

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı John Kerry, Pakistanlı yetkililerle son dönemde gerginleşen ikili ilişkileri onarmak için karşılıklı adımlar üzerinde anlaştıklarını söylemişti. Amerikan komandolarının Pakistan topraklarında gizli bir operasyon düzenleyerek El Kaide lideri Usame bin Ladin’i öldürmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler daha da gerilmişti.

Pakistan ziyareti çerçevesinde Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani’yle görüşen Kerry, ziyaretinin amacının bin Ladin baskınından ötürü Pakistan’dan özür dilemek değil, Amerika-Pakistan ilişkilerini onarmak olduğunu belirtti.

Kerry, Pakistan’ın Bin Ladin operasyonu sırasında düşen Amerikan helikopterinin parçalarını iade etme sözü verdiğini de açıkladı.

XS
SM
MD
LG