Erişilebilirlik

NATO ve ABD’den Putin’e Nükleer Anlaşma Tepkisi


(Arşiv)

Yunanistan’da temaslarını sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın, taraf olduğu nükleer silah kontrol anlaşması Yeni START’a katılımını askıya alma kararını eleştirdi. Blinken, bu kararın sorumsuzca olduğunu ve ABD'nin Moskova'nın gerçekte ne yaptığını dikkatle takip edeceğini söyledi.

Blinken Atina'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Rusya'nın katılımı askıya aldığını açıklaması son derece talihsiz ve sorumsuzca. Rusya'nın gerçekte ne yaptığını görmek için dikkatle izliyor olacağız. Elbette her halükarda, kendi ülkemizin ve müttefiklerimizin güvenliği için uygun şekilde hazırlandığımızdan emin olacağız" dedi.

Blinken, müzakerelerin her an yeniden başlatılmasına ise açık kapı bıraktı. ABD Dışişleri Bakanı, "Dünyada ya da ilişkilerimizde olup bitenlerden bağımsız olarak, Rusya ile stratejik silahların sınırlandırılması konusunu her zaman konuşmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Blinken, ‘’Dünya, en büyük iki nükleer gücün sorumlu bir şekilde hareket etmesini bekliyor’’ diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Rusya'nın kararının dünyayı daha tehlikeli bir yer haline getirdiğini söyledi ve Moskova'yı yeniden düşünmeye çağırdı.

AB ve NATO Ukrayna İçin Bir Araya Geldi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00


Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile birlikte gazetecilere konuşan Stoltenberg, "Daha fazla nükleer silah ve daha az silah kontrolu dünyayı daha tehlikeli hale getirir" dedi.

Putin'in, Batı'nın Rusya'yı yok etmeye çalıştığı yönündeki suçlamalarına yanıt veren Stoltenberg, neredeyse bir yıl önce Ukrayna’ya işgal başlatarak esas saldırganın Moskova olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri, "Bu emperyal fetih savaşını başlatan Başkan Putin'dir. Putin, bugün açıkça ortaya koyduğu gibi, daha fazla savaşa hazırlanıyor. Putin kazanmamalı. Bu hem kendi güvenliğimiz hem de tüm dünya için tehlikeli olur" diye konuştu.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile savaşı başlatmasının birinci yılı olan 24 Şubat öncesi yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında, ABD ile imzalanan ve kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni START'taki katılımını askıya aldıklarını açıklamıştı.

Moskova ve Washington arasında 2010 yılında imzalanan anlaşma, dünyanın en büyük iki nükleer gücünün konuşlandırabileceği nükleer savaş başlıklarının sayısını sınırlıyor. Anlaşmanın süresi 2026'da doluyor.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG