Erişilebilirlik

NATO Yunanistan’ı kızdıran Zafer Bayramı kutlama mesajının ardından bu yıl da mesaj paylaştı


NATO, 30 Ağustos Zafer bayramı dolayısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir mesaj paylaştı
NATO, 30 Ağustos Zafer bayramı dolayısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir mesaj paylaştı

NATO, geçen yıl Yunanistan’ın tepkisine neden olan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajının ardından bu yıl da bir mesaj paylaştı.

NATO Müttefik Kara Komutanlığı (LANDCMD) mesajında, Türkçe olarak "Zafer Bayramınız kutlu olsun" diyerek, şu ifadelere yer verdi:

"LANDCMD olarak, ev sahibi ülkemizin Zafer ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nü kutluyoruz. Bu çok özel günde, LANDCMD olarak bizi ağırlayan Türkiye'ye, misafirperverliğinden dolayı şükranlarımızı sunarız."

LANDCMD’un, geçen yıl 30 Ağustos'ta yayınladığı mesajdaki bazı ifadelere Yunanistan’ın itirazına rağmen, bu yıl yeniden Türkçe ve büyük harflerle "Zafer Bayramınız kutlu olsun! " başlığını atması dikkat çekti.

NATO mesajında ayrıca, "Türkiye, 1952 yılında NATO'ya katıldığından bu yana birçok operasyon ve tatbikata katılmış ve askerlerinin büyük profesyonelliğini ve azmini her zaman göstermiştir. Türkiye ve NATO birlikte daha güçlü ve daha güvenli!" denildi.

Yunanistan’ın itirazı

Geçtiğimiz yıl NATO Müttefik Kara Komutanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nü kutladığı paylaşımında, 100’üncü yıl vurgusu yaparak, "Bugün Türkiye’nin bağımsızlığının 100. yıldönümü" demişti.

Yunanistan'ın "bağımsızlık ve zafer" kelimelerine itirazı üzerine mesaj silinmişti. Daha sonra Türkiye’nin itirazları üzerine 1 Eylül’de bu iki kelimeye yer vermeden mesaj yeniden yayınlanmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG