Erişilebilirlik

NATO’dan kritik dönemde “Stoltenberg’le devam” kararı


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

NATO Rusya’nın Ukrayna işgali sürdüğü bir sırada, yeni bir isim belirlemek yerine Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in görev süresini bir kez daha uzatmaya karar verdi.

2014’ten bu yana Genel Sekreter olan Stoltenberg bir yıl daha bu görevi sürdürecek. ABD Başkanı Joe Biden kararı memnuniyetle karşıladı.

Jens Stoltenberg’in görev süresi önümüzdeki Eylül ayı sonunda sona eriyordu ve yerine kimin geleceğine ilişkin kapalı kapılar ardında Avrupa ve ABD başkentlerinde bir süredir arayış sürüyordu.

NATO’dan kritik dönemde “Stoltenberg’le devam” kararı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Stoltenberg’le yola devam etme kararı, Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya güçlü desteği sürdürürken diğer yandan Rusya ile doğrudan çatışmadan kaçınan 31 üyeli ittifakta devamlılık anlamına geliyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Şubat ayında yaptığı açıklamada, NATO’daki görev süresinin uzatılması talebinde bulunmayacağını söylemişti. Daha önce de görev süresi uzatılan Jens Stoltenberg, o dönem Noveç’in merkez bankası başkanlığı görevini geri çevirmişti.

“NATO’nun kararından onur duydum”

Jens Stoltenberg Twitter’dan paylaştığı mesajda, görev süresinin 1 Ekim 2014’e kadar uzatılmasından onur duyduğunu belirtti.

Stoltenberg’in NATO’nun kararının ardından yaptığı ilk telefon görüşmelerinden biri Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile oldu.

Stoltenberg görüşmede 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak “NATO Zirvesi’ne ilişkin hazırlıkları, Ukrayna’daki son gelişmeleri ve Ukrayna’nın NATO’ya yaklaştırılması” konularını ele aldıklarını belirtti.

Biden’dan Stoltenberg yorumu: “İstikrarlı liderliğiyle zor sorunların üstesinden gelinmesini sağladı”

ABD Başkanı Joe Biden karardan memnuniyetini dile getirdiği açıklamasında, “İstikrarlı liderliği, deneyimi ve muhakemesiyle Genel Sekreter Stoltenberg, ittifakımızın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’nın güvenliğine ilişkin en zor sorunların üstesinden gelmesini sağladı” ifadelerini kullandı.

Başkan Biden, “Bugün İttifakımız hiç olmadığı kadar daha güçlü, daha birleşik ve daha amaca yönelik” dedi.

Stoltenberg’ün önünde hangi konular olacak?

NATO’nun bu kararıyla daha önce de görev süresi üç kez uzatılan Norveç eski Başbakanı Stoltenberg 2024 Ekim ayına kadar görevde kalacak.

İttifak içinde istikrarlı, dengeli ve uzlaşma arayışlarında sabırlı bir lider olarak bilinen NATO Genel Sekreteri’nin önünde önemli gündem maddeleri olacak.

Ukrayna savaşı devam ederken ittifak bir yandan da İsveç’in üyelik sürecini tamamlamaya çalışıyor. Türkiye ve Macaristan henüz İsveç’in katılım protokollerine onay vermiş değil. Ukrayna da savaş sona erdikten sonra NATO’ya üye olmak istiyor.

NATO’nun Çin’e karşı Asya’da daha aktif olup olmaması gerektiği konusunda da ittifak içinde tartışma yaşanıyor. ABD NATO’nun Asya’da daha güçlü bir rol üstlenmesini talep ederken; Fransa gibi bazı üyeler NATO’nun Kuzey Atlantik bölgesine odaklanmaya devam etmesi gerektiği görüşünde.

"Stoltenberg’in gerekli liderliği sergilemeye devam edeceğine inanıyoruz"

Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada Stoltenberg’in görev süresinin uzatılmasının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Bakanlık açıklamasında, şöyle denildi:

"Görevi süresince ülkemizle yakın işbirliği ve dayanışma sergileyen Genel Sekreter Stoltenberg’i tebrik ediyoruz.

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana terörizm de dahil olmak üzere artan tehdit ve sınamalar karşısında İttifakın birlik ve dayanışmasının korunması yolunda gayret gösteren Genel Sekreter Stoltenberg’in gerekli liderliği sergilemeye devam edeceğine inanıyoruz."

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG