Erişilebilirlik

“Ne Sandıktan Kaçarız Ne Demokrasiyi Yok Sayarız”


Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından seçimin ertelenme olasılığına ilişkin tartışmalarla ilgili Cumhur ittifakı ortağından açıklama geldi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin bugünkü Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Ne sandıktan kaçarız, ne de demokrasiyi yok sayarız” dedi.

Millet ittifakının yaşanan deprem felaketinden Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini sorumlu tutmasını eleştiren Bahçeli, “Rahat olun, biraz sabredin, Türk milleti sizin boyun ölçünüzü, kaç gram ettiğinizi yakında sandığa gömerek ilan edecektir. Bilinmelidir ki, ne sandıktan kaçarız, ne de demokrasiyi yok sayarız” diye konuştu.

“Seçim tarihiyle ilgili spekülasyon üretmek vebaldir” diyen Bahçeli, “Acılarımızın tam ortasında, seçimlerle ilgili polemik yapan, ertelendi ertelenmedi çetelesi tutan zillet ittifakı paranoyaktır, saplantılıdır, hayalperesttir, vehimlerin pençesindedir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan "yardımları halka ulaştırın" çağrısı

Bu arada MHP liderinin konuşmasındaki “depremden menfaat devşirenleri tek tek not alıyoruz” cümlesine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hızlı bir yanıt geldi.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, “Halka, defter tutuyoruz, not ediyoruz diye tehdit savuran beceriksizler! Şov yapmayı bırakın, geçen iki haftada depremzedelere çadır, konteyner ve mobil duş-tuvalet götüremediniz. İnsanlar soğuk yüzünden az hasarlı evlerine dönmek zorunda kaldılar. Yardımları halka ulaştırın!” diye yazdı.


Kemal Kılıçdaroğlu daha önce yaptığı açıklamada ise, “seçimi ertelemenin demokrasiye darbe olacağını” söylemişti.

Seçim tarihi açıklamaları

Üst düzey AKP yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada seçimlerin Kasım ayına ertelenmesini gündeme getirmiş, aynı düşünceyi savunan AKP kurucusu ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da ertelemeyle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nu işaret etmişti.

Anayasaya göre 5 yılda bir gerçekleşen seçimlerin Haziran ayında yapılması gerekiyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremlerden önce yaptığı açıklamada, “seçimler için en uygun tarihin 14 Mayıs olduğunu” açıklamış, seçimin bu tarihte yapılması gerektiği yönündeki yetkisini kullanacağını ve kararı 10 Mart’ta açıklayacağını söylemişti.

Ancak Erdoğan'ın depremlerin ardından Şanlıurfa'da yaptığı, "Bazı şehirlerimizi yeniden inşa edeceğiz. Sizlerden 1 yıl süre istiyorum” açıklaması, iktidarın seçimlerin normalde planlandığı tarih olan 18 Haziran’dan da sonraya ertelenmesi arayışında olduğu iddialarını gündeme getirmişti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG