Erişilebilirlik

Nepal’de Deprem En Çok Kırsal Alanları Etkiledi


Nepal’de Deprem En Çok Kırsal Alanları Etkiledi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

Nepal, 7,8 şiddetindeki depremin yol açtığı can ve mal kaybının dehşet verici boyutlarıyla yüzleşiyor. Depremden en çok etkilenen bölgelerle olan iletişim ve ulaşımın, toprak kayması nedeniyle kesilmesi, ölü sayısını belirlemeyi ve hasar tespiti yapmayı zorlaştırıyor.

İndravati Nehri kıyısındaki balıkçı köyü Majiaon, haritadan tamamen silindi.

Köydeki 50 taş ve ahşap ev, depremde tümüyle yıkıldı.

Amerika’nın Sesi ekibi Majigaon’a ulaşmak için toprak kaymasından sonra yeni temizlenen yollarda saatlerce ilerledi, sarp patikalardan pirinç tarlalarına indi.

Burada beş kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Bir çocuk hala kayıp.

Akaş Maji, Majigaon’dakilerin yardım dağıtılan en yakın kasabaya ulaştıklarında yardım malzemelerinin iyi durumdaki market sahiplerinin elyinde olduğunu gördüklerini söylüyor. Akaş Maji, çok muhtaç durumda olduklarını çünkü ne kalacak yerlerinin nede yiyeceklerinin olduğunu söyledi.

Majigaon nesiller boyu varolmuş bir köy. Ancak balıkçılar şimdi ‘buraya yeniden yerleşmeye değer mi’ sorusunu soruyor. Depremden kurtulan Narayan Krishna, tekrar aynı tür yapılar inşa edilirse, bir sonraki depremde gene yıkılacağını ancak daha sağlam evler yapmaya güçlerinin olmadığını söylüyor. Krishna, yardım kuruluşlarının kendilerine yardım etmelerini umduğunu da söylüyor.

Himalaya Dağları’nın eteklerindeki Ratomatey’de Kerpiç ve taş yapıların yıkılmasıyla 12 kişi öldü.

Yaralılarsa yardım bekliyor. Ancak ekiplerin bölgeye ulaşması günler, hatta haftalar sürebilir.

Katmandu’ya dönüş yolunda evinin enkazı altından sağ kurtulan bir kadının yol kenarına çıkarıldığı görülüyor.

Beli kırılan kadın, ölen kocasının yanında beş gün boyunca kurtarılmayı beklemiş.

Kasabanın tek ambulansı ise başka bir noktaya sevkedilmiş. Ulaşım masrafları karşılanmadığı takdirde hastaneye gitmek mümkün değil.

Yoldan geçen bir kamyonu durduran polis memuru, isteksiz kamyon şoförünü kadını en yakın sağlık merkezine götürmesi için ikna ediyor.

Kadın bir saatlik engebeli yolu katetmek için kamyona sedyeyle bindiriliyor.

XS
SM
MD
LG