Erişilebilirlik

Netanyahu: "Askeri seçenekten başka şansımız yok"


İsrail Başbakanı Netanyahu TV'lerden canlı olarak yayınlanan bir basın toplantısı düzenledi.
İsrail Başbakanı Netanyahu TV'lerden canlı olarak yayınlanan bir basın toplantısı düzenledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in Hamas’a karşı askeri operasyonlara devam edeceğini, bundan başka çareleri olmadığını söyledi.

Netanyahu, İsrail’de televizyon kanalları tarafından canlı yayınlanan basın toplantısında konuştu.


Kameraların karşısına İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’la birlikte geçen Netanyahu, "Rehinelerimizi geri almak için askeri ve siyasi çabalarımızı sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz. Askeri baskı hem rehinelerin iadesi hem de zafer için gereklidir. Askeri baskı olmasaydı, kaçırılan 110 kişinin serbest bırakılmasını sağlayamazdık. Bundan başka elimizde hiçbir şey yok" dedi.

İsrail Başbakanı kendilerine "ateşkes yapın ve askerlerinizi Gazze’den çekin" talebinin de geldiğini ancak bunu yapmayacaklarını söyledi.

İsrail gizli servisi MOSSAD başkanının Katar Başbakanı’yla görüşmesine ilişkin soruya da net yanıt vermekten kaçınan Netanyahu, Katar’la ilgili aslında ciddi eleştirileri olduğunu ancak şu anda amaçlarının rehinelerini kurtarmak olduğunu söyledi.


Savunma Bakanı Gallant da askeri operasyonları savundu ve rehinelerin askeri baskı neticesinde serbest kaldığını iddia etti. Gallant, “Bu Hamas'ın sadece güçten anladığını gösteriyor" dedi. İsrail Savunma Bakanı ayrıca "Bu savaşta olan her şeyin, hem başarıların hem de hataların sorumluluğunu taşıyorum” diye konuştu.


Gallant, 3 İsrailli rehinenin İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili olarak da "Bu olay hatırladığım en trajik olaylardan biri çünkü farklı bir sonuçtan bir adım uzaktaydık. Üç rehinenin öldürülmesi ciddi hatalardan kaynaklandı” dedi.

"Gece boyunca İsrail'in bombardımanında en az 40 kişi öldü"

Filistinliler, İsrail'in Gazze'yi bombardımanını yoğunlaştırdığını, Pazar gününün ilk saatlerine kadar gece boyunca en az 40 kişinin öldüğünü bildirdi.

Hamas'la bağlantılı El Aksa radyosu, sağlık bakanlığı direktörünün açıklamasına dayanarak, Gazze'nin kuzeyindeki Cebaliye mülteci kampında Şehab ailesine evi hedef alan İsrail füze saldırısında 24 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki Deyr el-Balah'ta da sağlık görevlilerine göre 12 Filistinli öldü, yine onlarca kişi yaralandı. Güneydeki Refah'ta da İsrail hava saldırısında en az 4 kişi yaşamını yitirdi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den yarım yüzyıl sonra yeni Ay macerası – 22 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG