Erişilebilirlik

Netanyahu Başkan Biden’ın Refah’a kara operasyonu yapılmaması çağrılarını geri çevirdi


İsrail Başbakanı Netanyahu telefonda görüştüğü ABD Başkanı Biden’a Refah’taki Hamas militanlarının etkisiz hale getirilmesi konusunda kararlı olduklarını ilettiğini söyledi.  
İsrail Başbakanı Netanyahu telefonda görüştüğü ABD Başkanı Biden’a Refah’taki Hamas militanlarının etkisiz hale getirilmesi konusunda kararlı olduklarını ilettiğini söyledi.  

İsrail Başbakanı Netanyahu ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’nin Mısır sınırındaki Refah kentine askeri operasyon yapılmaması çağrılarını geri çevirdi.

Netanyahu dün telefonda görüştüğü Biden’a Refah’taki Hamas militanlarının etkisiz hale getirilmesi konusunda kararlı olduklarını net bir şekilde ilettiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Salı günü milletvekillerine yaptığı açıklamada, Refah’ta Hamas’ın ancak karadan girerek etkisiz hale getirilebileceğini ABD Başkanı Biden’a söylediğini aktardı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden-Netanyahu görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Refah’a yönelik bir kara harekatının hata olacağını ve İsrail’in askeri amaçlarına başka yöntemlerle ulaşabileceğini söylemişti.

Jake Sullivan, Refah’a olası operasyon konusunda başka alternatiflerin değerlendirilmesi için İsrail’den bir heyetin Washington’a geleceğini belirtmiş, en azından heyet bu temasları gerçekleştirene kadar Refah’a askeri operasyonun olmayacağı sinyalini vermişti.

İsrail’in Gazze’nin kuzeyine başlattığı harekatın ardından yaklaşık 1,4 milyon Filistinli, Gazze’nin güneyinde Mısır sınırı yakınlarındaki Refah kentine sığındı.

ABD'li ve İsrailli yetkililer haftaya Washington'da görüşecek

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, Başkan Joe Biden ile birlikte seçim kampanyası etkinliği için Nevada'ya giderken uçakta İsrail'den gelecek heyetin temaslarına ilişkin sorularını cevapladı.

Sözcü, Amerikalı ve İsrailli yetkililerin Washington'da önümüzdeki hafta başında görüşmesinin olası olduğunu söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü İsrail'i Gazze'ye insani yardım akışını artırmak için daha fazla çaba göstermeye teşvik ettiklerini de yineledi.

Deniz koridorundan gıda yardımı Gazze’ye ulaştı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze’de gıda sıkıntısının kıtlık boyutuna ulaştığı uyarısında bulunmuştu.

ABD ve Avrupa Birliği’nin desteğiyle oluşturulan deniz koridoru kapsamında, Güney Kıbrıs’tan yardımın Gazze’nin kuzeyindeki halka 200 tonluk gıda yardımının ulaştığı belirtildi.

Yardım taşıyan gemi Güney Kıbrıs’ın Larnaka limanından bir hafta önce yola çıkmıştı.

Amerikalı yardım kuruluşu World Central Kitchen’ın Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanyol yardım kuruluşu Open Arms ile gönderdiği gıda yardımı, Dünya Gıda Programı’na ait sekiz TIR’la Gazze’de nihai noktaya ulaştırıldı.

240 ton gıda yardımı taşıyan ikinci bir gemi de hava koşullarına bağlı olarak Gazze için Güney Kıbrıs’tan yola çıkmayı bekliyor.

Başlangıçta yalnızca Gazze’nin güneyindeki iki kontrol noktasından yardımın girmesine izin veren İsrail kara, deniz ve havadan yeni rotaları açtığını belirtiyor.

ABD ve müttefik ülkelerin Gazze’ye yardımın iletilmesi için Akdeniz açıklarında geçici yüzer liman için de çalışmalar başlamıştı.

Yardım kuruluşları ise bölgeye yardımın etkili bir şekilde iletilmesi için İsrail’in daha fazla sayıda sınır kapısı açması ve kısıtlamaları kaldırılması gerektiği görüşünde.

Katar’daki ateşkes görüşmelerinde son durum

Gazze’de Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması karşılığında yaklaşık altı hafta sürecek geçici ateşkes konusunda anlaşmaya varılması için çabalar da sürüyor.

Katar’ın başkenti Doha’da bugün yapılması planlanan görüşmelere İsrail tarafından katılacak heyete istihbarat dairesi Mossad’ın başkanı David Barnea liderlik ediyor.

Reuters haber ajansına bilgi veren İsrailli bir yetkili, geçici ateşkes konusunda varılacak olası bir anlaşmanın en az iki hafta alacağını düşündüklerini söyledi.

Filistinli bir yetkili de Katar’da başlayan yeni görüşmelerin “sert ve zor” geçmesini beklediklerini belirtti.

Geçici ateşkes konusunda anlaşmaya varmak için uzun vadeli kalıcı ateşkes planı olması gerektiğini şart koşan Hamas geçtiğimiz günlerde ateşkes konusunda yeni bir teklif sunmuştu.

Hamas’ın bu yeni teklifte daha önce masaya koyduğu taleplerden birinden vazgeçtiği belirtiliyor.

Bazı bilgiler Reuters haber ajansından alınmıştır.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG