Erişilebilirlik

New Jersey'deki Atatürk Okulu'nda Türkçe ve Türk Kültürü Öğretiliyor


ABD'nin New Jersey eyaletinde Türk Amerikan Toplumu Merkezi tarafından açılan Mustafa Kemal Atatürk Okulu’nda Türkçe ve Türk kültürü öğretiliyor.

Manalapan bölgesinde 30 dönüm arazi içindeki küçük ve şirin binada her pazar düzenlenen derslere yaşları 5'le 10 arasında değişen 18 öğrenci katılıyor.

New Jersey'deki Atatürk Okulu'nda Türkçe ve Türk Kültürü Öğretiliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:53 0:00

Türk Amerikan Toplumu Merkezi’ne ait olan binada çocuklara Türkçe, Türk kültürü ve Atatürk öğretiliyor.

Dersler İstiklal Marşı ve Andımız'ın okunmasıyla başlıyor.

Okulun bağlı olduğu Türk Amerikan Toplumu Merkezi'nin geçmişi, 1980'li yıllara kadar uzanıyor.

''Toplumun en mühim ihtiyaçlarından birisi asimile olmamak''

Türk Amerikan Toplumu Merkezi kurucusu Ata Erim, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, bölgede yaşayan Türk toplumunun ihtiyaçlarını düşünerek 1986 yılında derneği kurduklarını söyledi.

İlk iş olarak bir yere sahip olmayı planladıklarını anlatan Erim, ''Bir takım faaliyetler yaparak para topladık. Bağışlarımızla birlikte 1992 senesinde bu yeri aldık. Burası küçük bir binaydı. Önce tabii toplumu bir araya getirmek için bir takım sosyal faaliyetler yaptık. Zaman içinde gördük ki toplumun en mühim ihtiyaçlarından bir tanesi burada kaybolmamak, asimile olmamak. Yani örf ve adetlerimizi, kendi kültürümüzü, Türkçemiz’i çocuklarımıza öğretmek. İşte bu bizim en mühim ödevlerimiz arasında geldi.'' dedi.

Amerikan toplumu içinde asimile olmadan entegre olmanın önemini vurgulayan Ata Erim, amaçlarını şöyle anlatıyor:

“En mühim vazifelerimizden bir tanesi zaten bu örf ve adetlerimizi unutmamak, milli ve dini günlerimizi kutlamak, çocuklarımıza Türkçemiz’i, Atatürk'ü ve bütün bu benliğimizi öğretebilmek. Yani bu Amerika gibi büyük bir toplum içinde asimile olmadan ama entegre olarak kaybolmadan bu hasletlerimizi çocuklarımıza öğretmek. İşte bu gayeyle bu hizmete başladık. Gördüğünüz gibi burada bugün pek çok küçük çocuklarımız Türkçemiz’i öğreniyor. Türk müziğini öğreniyor, folklorümüzü öğreniyor, örf ve adetlerimizi öğreniyor, milli ve dini değerlerimizi öğreniyor, en mühimi Atatürk’ümüzü öğreniyor. O bizim için önderimiz ve daima da örnek aldığımız bir önderimiz olarak kalacaktır.”

1998 yılında başlayan eğitime bir süre ara verilmiş

Okul 1998'de eğitime başlamasına rağmen çeşitli nedenlerle faaliyetlerine bir süre ara vermiş.

Merkezin Başkan Yardımcısı Pervin Karamete öncülüğündeki bir grup gönüllü Türk kadını, eğitim faaliyetini bu yıl tekrar hayata geçirmek için kolları sıvamış.

Karamete, çocuklara yenilenmiş binada hizmet vermek için kadınlar olarak tadilat işine giriştiklerini belirterek, ''Tavan boyamasından, yer mermerlerinden, tuvalet lavabolarından her konuda. İki ay her gece ve Cumartesi Pazar sürekli üyelerimiz, zaman zaman beyler de geldiler sağ olsunlar. Onlar da çok destek oldular, bizim yiğitlerimiz diyeyim. Burayı tekrardan canlandırdık.'' diye konuştu.

Karamete amaçlarını şöyle anlattı:

''Bir talebe bile gelseydi biz bu okula devam edecektik. Çünkü amacımız hizmet etmek, öğretmek. Aile kavramını devam ettirmek. Çocuklarımıza milli ve dini bayramlarımızı öğretmek. Arkadaşlığı, sevgiyi, birbiriyle kenetleşmeyi öğretmek. Tabi bu arada biz de onlarla öğreniyoruz. O kadar duyarlı velilerimiz var ki yani nereden baksanız en yakın yoldan gelen yarım saatlik, çoğu bir saat, bir buçuk saat bu yolu çocukları için, bize inandıkları için geliyorlar ve şu an yedinci haftamız.”

Okulun ihtiyaçlarını yönetim kurulu üyelerinin bağışları ve kültürel faaliyetlerden elde ettikleri gelirle karşıladıklarını dile getiren Karamete, ''Biz üyeler, yönetim kurulu etkinlikler yapıyoruz. Nasıl yapıyoruz, balo yapıyoruz, yaz şenliği yapıyoruz, 29 Ekim yapıyoruz, mantı günü yapıyoruz. Bunlardan tabii hanımlar ev yemekleriyle, hepimiz bir şeyler yapıp getiriyoruz. Tabii girişler ha 10 dolar, ha 30 dolar, ha bedava. Yerine göre, şeyine göre, bu faaliyetlerden kazandığımız miktarlarla burayı yürütebiliyoruz.'' dedi.

Yeni hedef anaokulu açmak

Derneğin yeni hedefiyse Cumartesi günleri faaliyet gösterecek 3-5 yaş arası çocuklar için bir anaokulu açmak.

Çocukların küçük yaşta eğitilmesinin önemini vurgulayan Karamete, ocak ayında açmayı planladıkları anaokulu için de kayıtlara başladıklarını belirtti.

Karamete, öğrenci sayısının fazla olması ve bazı velilerin uzaktan gelmede sıkıntı yaşamaları durumunda ise Türklerin yoğun yaşadığı Paterson'da bir okul daha açmayı planladıklarını söyledi.

Dersler, Hayat Bilgisi, Türk kültürü, resim, müzik ve halk oyunları

Okulun öğretmenleri, 21 yıl Türkiye'de ilkokul öğretmenliği yapan Müjde Ayan’la üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan Naz Onel.

Çocuklara Türk kültürünü öğrenme fırsatı yakaladığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Müjde Ayan, şöyle konuştu:

''Atatürk'ü öğretiyoruz, oyunlarımızı, müziklerimizi öğretiyoruz, etkinliklerle birlikte. Çok da güzel geri dönüşümler alıyoruz çocuklarımızla beraber. Onlar da katılmaktan zevk alıyorlar. Hep konuşuyoruz. Derslerimizde hayat bilgisi, Türk kültürü, resim, müzik ve en son halk oyunlarımızı öğretiyoruz. Bunları da ileride 29 Ekim'de 23 Nisan'da, 19 Mayıs'ta çocuklarımız sergileyecekler. Bundan da çok mutluluk duyuyorlar. En son 29 Ekim'de çok severek yaptılar. Katıldılar hepsi içten katıldılar.”

Bir diğer öğretmen Naz Onel ise New Jersey'deki bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Pazar günlerini çocuklara ayıran Onel, “Bu gerçekten gönülden gelerek yapılması gereken bir şey. Türk çocuklarımıza güzel Türkçemizi, kültürümüzü, müziğimizi, sanatımızı öğretebilmek. Gerçekten her Pazar buraya gelip bu güzelliklerle dolu çocuklarımıza güzel şeyler verebilmek bizi çok mutlu ediyor.'' diye konuştu.

Haftasonunu Mustafa Kemal Atatürk okulunda değerlendiren öğrenciler, ABD'de doğup büyüseler bile kendi kültürlerini ve benliklerini öğrenme fırsatı yakalıyor.

Türkiye'deki diğer akranları gibi tüm dini ve milli bayramları kutlayan öğrenciler halk oyunları ve Türkçe şarkıları da öğreniyorlar.

XS
SM
MD
LG