Erişilebilirlik

New Jersey Senatörü Robert Menendez’in yolsuzluk davası jüri seçimiyle başladı


Aralarında rüşvet, dolandırıcılık ve yabancı ajan olarak hareket etmenin de bulunduğu 16 suçlamayla karşı karşıya olan 70 yaşındaki Menendez, Manhattan federal mahkemesinde yargılanıyor.
Aralarında rüşvet, dolandırıcılık ve yabancı ajan olarak hareket etmenin de bulunduğu 16 suçlamayla karşı karşıya olan 70 yaşındaki Menendez, Manhattan federal mahkemesinde yargılanıyor.

ABD Senatörü Robert Menendez'in yolsuzluk davasında jüri seçimi Pazartesi günü başladı. Dava, Demokrat Partili Menendez’in siyasi geleceğinin belirlenmesinde rol oynayabilir ve 2024 seçimleri sonucuna bağlı olaral gelecek yıl Senato'yu hangi partinin kontrol edeceği üzerinde de etkili olabilir.

New Jersey Senatörü Robert Menendez’in yolsuzluk davası jüri seçimiyle başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

Aralarında rüşvet, dolandırıcılık ve yabancı ajan olarak hareket etmenin de bulunduğu 16 suçlamayla karşı karşıya olan 70 yaşındaki Menendez, Manhattan federal mahkemesinde New Jerseyli iki işadamıyla birlikte yargılanıyor.

Senatör Menendez’in eşi Nadine Menendez de suçlamalarla karşı karşıya. Ancak Nadine Menendez, ayrı yargılanacak. Dört sanık da suçsuz olduklarını savunuyor.

ABD Bölge Yargıcı Sidney Stein jüri adaylarına davanın altı ila yedi hafta sürebileceğini söyledi.

Kasım ayında yeniden seçilmek için yarışacak olan New Jersey'nin en kıdemli senatörü Menendez, aklandığı takdirde bağımsız olarak dördüncü dönem için aday olmayı umuyor.

Son kamuoyu yoklamaları Menendez'in New Jersey seçmenleri arasında hiç sevilmediğini gösteriyor. Aralarında New Jersey Senatörü Cory Booker'ın da bulunduğu çok sayıda Demokrat senatör Menendez'i istifaya çağırdı. Demokrat Partililer ve onlarla birlikte hareket eden bağımsızlar Senato'da 51-49'luk çoğunluğa sahip.

Savcılar Menendez çiftinin, senatörün New Jersey eyaletindeki siyasi nüfuzunu kullanması, Mısır ve Katar hükümetlerine yardım etmesi karşılığında nakit para, altın külçeleri ve üstü açık bir Mercedes-Benz otomobil aldığını söyledi.

Senatör Menendez’in Mısır'ın silah satışı ve diğer askeri yardımları almasına yardımcı olma sözü verdiği ve Mısır asıllı Amerikalı işadamı sanık Wael Hana'nın Mısır'a helal et ihracatının ruhsatlandırılmasında kârlı bir tekel elde etmesine yardımcı olduğu iddia edildi.

Savcılar ayrıca Menendez'in New Jersey'nin önde gelen müteahhitlerinden sanık Fred Daibes'in Katarlı bir yatırım fonundan milyonlarca dolar almasına yardımcı olmaya ve New Jersey'de Fred Daibes aleyhine açılan federal ceza davasını engellemeye çalıştığını söyledi.

Savcılar, Menendez çifti tarafından alınan paranın çoğunun evlerindeki giysilerin içinde saklandığını söyledi.

Menendez evinde ele geçirilen delillerin geçersiz olacağını iddia ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Menendez ve eşi ayrıca adaleti engelleme suçlamasıyla da karşı karşıya. İddia edilen suçlar 2018 ile 2023 yılları arasında meydana geldi.

Beşinci sanık Jose Uribe, Mart ayında hem hakkındaki rüşvet ve dolandırıcılık iddialarından suçlu olduğunu hem de savcılarla işbirliği yapmayı kabul etmişti.

Savunma argümanları

Nadine Menendez'in duruşması 8 Temmuz'da başlayacak. Bu dava, avukatlarının Nadine Menendez'in uzun bir iyileşme süreci gerektiren ciddi bir sağlık sorunu yaşadığını söyledikten sonra ayrılmıştı.

Robert Menendez'in avukatları mahkeme belgelerinde, ifade vermesi halinde eşi Nadine’i suçlamaya çalışabileceğini, kendisini "temize çıkaracak" ancak eşini suçlayabilecek evlilik içi iletişimleri ifşa edebileceğini öne sürmüştü.

Avukatları Menendez'in Mısırlı yetkililerle akşam yemeklerinde neler konuştuklarını açıklayabileceğini ve eşinin Hana ve Uribe'nin kendisine neden "bazı maddi imkanlarr sağladığına" dair açıklama sunabileceğini söyledi.

Savunma ekibi ayrıca bir psikiyatristin, senatörün "kıtlık korkusu" nedeniyle evinde rutin olarak nakit para depoladığına dair tanıklık etmesini istiyor.

Savunma avukatları, Menendez'in bunu, kendisi doğmadan önce Küba hükümetinin ailesinin mal varlığına el koyması ve kumar borçlarını ödemeyi bıraktığı babasının intihar etmesi üzerine bir "başa çıkma mekanizması" olarak yaptığını söyledi.

Birden fazla dava

Yolsuzluk davası, Menendez’in ikinci davası. 2017 yılında New Jersey federal yargıcı, jüri üyelerinin Menendez'in zengin göz doktoru Salomon Melgen'e cömert hediyeler ve siyasi katkılar karşılığında yardım sağlayarak yasaları çiğneyip çiğnemediği konusunda karara varamaması üzerine davanın düşmesine hükmetmişti.

2006 yılında senatör olan ve Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanlığını yürüten Menendez, hakkındaki ilk suçlamanın ardından geçtiğimiz Eylül ayında istifa etmişti.

Aralarında Teksaslı Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyesi Henry Cuellar ve New Yorklu Cumhuriyetçi Partili eski Temsilciler Meclisi üyesi George Santos'un da bulunduğu diğer bazı mevcut ve eski Kongre üyeleri de federal suçlamalarla karşı karşıya.

New Jersey eyaletinde seçmenler Demokrat Parti eğilimli olsa da Menendez'e yönelik kamuoyu desteği iddianamenin ardından büyük ölçüde geriledi.

Mart ayında Monmouth Üniversitesi, Emerson Üniversitesi, televizyon kanalı PIX11 ve The Hill tarafından yapılan ankete göre her altı seçmenden birinden daha azı Menendez'in görev başındaki performansını onayladığını söyledi. Daha da az sayısa seçmen, bağımsız olarak seçime girmesi durumunda Menendez’e oy vereceğini kaydetti.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG