Erişilebilirlik

New York’taki Terör Saldırısı Piyasaları Etkilemedi


New York’taki Terör Saldırısı Piyasaları Etkilemedi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:25 0:00

Amerikan piyasaları Salı günkü terör saldırısının ardından toparlanıyor.

ABD, yatırıcımlar için önemli verilerin beklendiği bir hafta geçirdi. 8 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı öncesinde piyasalar Salı ve Çarşamba günü yapılacak ABD Merkez Bankası toplantısını, Başkan Trump’un Merkez Bankası’na atayacağı yeni ismi ve bu sabah açıklanan istihdam raporunu bekliyorlardı.

Salı günü başlayan ve Çarşamba günü sona eren Merkez Bankası (FED) toplantısından beklentiler doğrultusunda önemli bir karar çıkmadı. FED Başkanı Janet Yellen faiz oranları konusunda oldukça dikkatli davranıyor ve ekonomik veriler ne kadar istikrarlı olursa olsun, faiz oranını arttırmak için acele etmiyor.

Başkan Trump, tahminler doğrultusunda piyasaların favorisi olan Jerome Powell’i Merkez Bankası başkanlığı için aday gösterdi. Powell 2012 yılından beri ABD Merkez Bankası’nda üst düzey yetkili olarak çalışıyor ve muhtemelen Yellen gibi titiz ve dikkatli bir faiz politikası izleyecek. Karar, Wall Street’te piyasalara olumlu yansıdı.

Bu hafta diğer önemli bir konu da Başkan Donald Trump’un vergi reformuyla ilgiliydi. Cumhuriyetçiler’in önerdiği 1,5 trilyonluk vergi indirimi, piyasaların beklediği gibi özellikle şirketlere yansıyacak. Bunun dışında plana göre orta gelirli vatandaşlar da bu vergi kesintisinden yararlanabilecek. Henüz piyasaların bu habere tepkisini görmek için çok erken ama sabahtan beri tüm gazeteler ve haber kuruluşları, vergi planını ve muhtemel etkilerini konuşuyor.

Beklenen istihdam raporu da bugün açıklandı. Eylül ayında ülkeyi etkileyen kasırgaların ardından beklentiler doğrultusunda geçtiğimiz ay boyunda ABD’de 261 bin yeni istihdam sağlanmış. İşsizlik oranı ise %4,1 yani bir önceki aya oranla %1’lik bir yükseliş var işsizlik oranında. Ama bu rakamlar bile Amerikan ekonomisinin büyüdüğü ve sağlıklı bir durumda olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor. Piyasalar bu haberin ertesinde bu sabah yükselişle açıldı.

Ekonomiyi etkileyen diğer iyi haber ise petrol fiyatlarındaki yükseliş. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’in yaptığı üretim kısıtlaması uygulamasının ardından petrolün varil fiyatı 54 dolara yükseldi.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG