Erişilebilirlik

New York'a 20 Yılın İlk Demokrat Belediye Başkanı


Bill de Blasio ailesiyle birlikte oy vermeye gittiği seçim merkezinden çıkarken

Amerika’nın Atlanta, Boston, Detroit, Houston ve Miami gibi büyük kentlerinin belediye başkanlarının yanı sıra iki eyalette, Virginia ve New Jersey'de de valilik seçimleri yapıldı

New York kenti 20 yıldan sonra ilk kez Demokrat Partili bir adayı belediye başkanlığına seçti.

New York kamu denetçisi Bill de Blasio, Cumhuriyetçi Partili rakibi Joe Lhota’ya karşı ezici üstünlükle belediye başkanı seçildi.

New York’un popüler, bağımsız belediye başkanı Michael Bloomberg, bu görevi geçmişte üç kez yürüttüğü için bir daha adaylığını koyamamıştı.

İki eyalette valilik seçimi

Terry McAuliffe
Terry McAuliffe
Dün Amerika’nın Atlanta, Boston, Detroit, Houston ve Miami gibi büyük kentlerinin belediye başkanlarının yanı sıra iki eyalette de valilik seçimleri yapıldı.

Demokrat Partili aday Terry McAuliffe, başkent Washington’un güney komşusu Virginia eyaletinin valisi seçildi. Demokrat Parti’nin eski başkanlarından McAuliffe, muhafazakar rakibi Çay Partili Ken Cuccinelli’ye karşı kıl payı farkla yarışı önde bitirdi. 97 seçim bölgesinden gelen sayımlara göre McAuliffe’in Cuccinelli’ye karşı seçimi yüzde 1 farkla önde götürdüğü bildiriliyor.

Virginia Amerikan seçimlerinde kritik “salıncak” ya da kararsız diye adlandırılan ve sık sık Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili adaylar arasında gidip gelen bir eyalet.

New Jersey popüler valiyi yeniden seçti

Chris Christie
Chris Christie
Valilik seçimi yapılan diğer bir eyaletse New Jersey oldu. New Jersey eyaletinin Cumhuriyetçi Valisi Chris Christie, Demokrat Partili rakibi, eyalet senatörü Barbara Buono’ya karşı büyük bir farkla seçimleri aldı. Seçim sonuçları resmiyet kazanmadan önce Christy zafer ilan eden konuşmasını yaptı ve kendisini “dünyanın en şanslı adamı” olarak niteledi.

Vali Chris Christie, geçen yıl Sandy Kasırgası’nın bıraktığı yıkımın ardından tüm Amerika’da tanınan bir politikacı oldu. Kasırga’dan sonra Demokrat Partili Başkan Barack Obama’yla kurduğu yakınlık, liberalleri memnun ederken, muhafazakar kesimi öfkelendirdi. Adı zaman zaman önümüzdeki yıllarda Cumhuriyetçi Parti’den olası başkan adayları arasında geçen Christie, normalde liberal siyasi eğilime sahip New Jersey’de oldukça popüler bir siyasetçi. Aşırı kilolarıyla da sık sık gündeme gelen Christie, birkaç ay önce midesine kelepçe taktırmıştı. New Jerseyli politikacının kilo verme çabaları ilerde başkan adaylığını ciddiye aldığı şeklinde yorumlanıyor. Geçmişte de bazı kilolu politikacılar başkanlığa adaylıklarını koymadan önce ağır diyetlerden geçmişti.

Gelecek yıl Kongre ara seçimleri yapılacak

Amerikalı siyasi uzmanlar, dün yapılan vali ve belediye başkanlığı seçimlerinden yola çıkarak, gelecek yıl Kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimlerinin sonuçlarını tahmin etmeye çalışıyor. Gelecek yılki ara seçimlerde 100 üyeli Senato’nun üçte biri ve 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı yeniden seçilecek.

Son dönemde bitmek tükenmek bitmeyen bütçe tartışmaları ve son olarak federal hükümetin kapatılmasına yol açan siyasi kavgalar yüzünden Amerikalılar, Cumhuriyetçi Partili muhalefetin ağırlıkta olduğu Kongre’ye güvenlerini yitirmiş durumda. Ayrıca yine büyük tartışmalara yol açan ve Obamacare adıyla anılan Sağlık Reformu’nun yürürlüğe girmesinden bu yana arkası gelmeyen aksiliklerden kurtulamaması, Başkan Barack Obama’ya duyulan kamuoyu güvenini de tüm zamanların en düşük düzeyine indirdi.

Marihuanaya ek vergi

Dünkü seçimlerde ayrıca seçmenler bazı eyaletlerde yeni uygulamaları da kabul etti. Örneğin geçen yıl marihuana (hintkeneviri) kullanımının tamamen serbest bırakıldığı Colorado eyaletinde seçmenler, bu kez bu maddenin satışına yüzde 25 vergi uygulanmasını onayladı. Marihuanadan alınan bu vergi geliri, bu maddenin üretimi ve satışını düzene sokmak amacıyla ve yeni okulların inşasında kullanılacak.

Kuzeybatıdaki Washington eyaletinde de seçmenler, GDO’lu gıdaların aslına uygun bir şekilde etiketlenmesini yasal hale getiren düzenlemeyi oyladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG