Erişilebilirlik

New York Bir Kez Daha Dünyanın En Meşhur Yılbaşı Partisine Hazır


New York Bir Kez Daha Dünyanın En Meşhur Yılbaşı Partisine Hazır
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Ünlü kristal şirketi Waterford’un tasarımı olan yaklaşık 5000 kilo ağırlığındaki kristal küre bu sene de yılbaşı arifesinde tanıtıldı. 2019’u karşılayacak olan kürenin teması uyumu paylaşmak olacak. 192 yeni parça kristal eklenerek tamamlanacak olan kristal topun için her sene olduğu gibi bu sene de 2018’in son aylarında Times Meydanı’nı ziyaret edenlerden toplanan dileklerden oluşan milyonlarca parça konfeti ile dolduruldu. Yetkililerin verdiği bilgilere göre bu sene yaklaşık 1 ton konfeti yılbaşında meydana dökülecek. Yılbaşının hemen ertesinde ise meydan 250 kişilik bir temizlik ekibiyle temizlenerek yeni yıla temiz bir giriş yapacak.

Dünyanın en ünlü kristal şirketi Waterford tarafından yapılan topun değeri açıklanmasa da her üçgen iki taraftan kesilmiş ve 2600 adet panelden oluşuyor. Bu muhteşem küreyi yapan sanatçılardan biri olan Tom Brenan bakın bu senenin temasını anlatıyor: “Waterford’u burada tanıtıyor olmak benim için çok büyük bir onur. Biz İrlanda’nın güneyinde küçük bir köyüz, ama burada tüm dünyayla beraber yılbaşını kutluyoruz. Her sene olduğu gibi bu sene de milonlarca insanla beraber bu büyük partiyi izleyeceğiz. Bu sene Kristal Küre’ye yeni bir desen ekledik, desenin teması uyumun güzelliği. Beden ve ruh arasındaki uyumun güzelliği gibi… Kendinizin en iyi halini yakalamak için çalışıp, diğerlerinin hayatını daha iyi bir hale getirmek çabasıyla bir yıl geçirin, işte bu çok güzel olacaktır.”

Broadway ve 7. Cadde’nin kesiştiği yerde bulunan ve 42 ila 47. sokaklar arasında yer alan meydanda, 31 aralık 1907 gününden bu yana tam 111 yıldır New York’taki en görkemli yılbaşı eğlencesi düzenleniyor.

Soğuk hava şartlarına rağmen yüzbinlerce kişi birbirinden ünlü sanatçıların katıldığı show sonrasında kristal topun saatler tam 12’yi gösterdiğinde meydana indirilmesiyle yeni yıla girmek için bu meydanda toplanıyor.

Bu sene sahne alacak sanatçılar arasında Cristina Aguilera, Bastille ve New Kids on the Block bulunuyor.

Bu seneki yılbaşı partisinin temasının gazetecilik ve gazetecileri korumak olduğunu açıklayan Times Meydanı Birliği Başkanı Tim Tompkins, partiden elde edilecek gelirin de gazetecileri koruma derneği’ne bağışlayacaklarını ekledi.

Times Meydanı Birliği Başkanı Tim Tompkins, “Bu seneyi Dünya Gazetecileri Koruma Komitesi’ni adıyoruz. Bildiğiniz gibi bu örgüt dünyada gazetecileri ve gazetecilik mesleğini korumak için çalışıyor. Her sene, yılın son gününde en çok önem verdiğimiz şeyleri düşünürüz ve onları kutlarız, o yüzden de özellikle geçtiğimiz sene boyunca olup bitenleri düşünerek gazeteciliğin önemini hatırlatmak istedik, özellikle de özgür gazeteceliğin… Bildiğiniz gibi bu meydan adını New York Times gazetesinin burada bulunan merkezinden alıyor, burada yapılan yeni yıl kutlaması da yine New York Times’in 1904’te başlattığı bir kutlama. Bu sene bizim bu önemli kuruma ve gazeteciliğe olan saygımızı gösterme şansımız olucak, ve gazeteciliğin önemini bir kez daha hatırlatacağız,” diyor.

Hemen hemen tüm televizyonlardan yayınlacak olan bu muhteşem parti için New York kenti yetkilileri her sene olduğu gibi bu sene de yüksek güvenlik önlemleri alacak. Geçen sene olduğu gibi iki adımlı güvenlik taramalarının yanısıra yüksek noktalarda keskin nişancılar konuşlanacağı ve K9 ekiplerinin de parti sırasında görev yapacağı belirtildi.

XS
SM
MD
LG