Erişilebilirlik

“New York’ta Daha Fazla Yer Kalmadı”


New York Belediye Başkanı Eric Adams El Paso kentini ziyaret etti.
New York Belediye Başkanı Eric Adams El Paso kentini ziyaret etti.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, haftasonunda ABD’ye iltica talebiyle Meksika sınırından geçen sığınmacıların en yoğun olduğu kentleri ziyaret etti.

Bölgede çeşitli temas ve incelemelerde bulunan Adams, yerel yetkililerle görüştü. Adams, iltica talebiyle Meksika sınırından ABD’ye geçen sığınmacıların yoğun olarak kullandıkları güzergahları gece saatlerinde Teksas eyaletinin El Paso kenti belediye başkanı Oscar Leeser ile gezerek sığınmacıların ülkeye geçişleriyle ilgili bilgi aldı.

“Sığınmacılar konusu ulusal bir krize dönüştü”

New York Belediye Başkanı Adams, El Paso’da düzenlediği basın toplantısında, sığınmacılar konusunu “ulusal bir kriz” olarak değerlendirdi. Federal hükümetin sığınmacılar konusundaki politikalarından duyduğu memnuniyetsizliği dile getiren Adams, yetkilileri derhal harekete geçmeye çağırdı.

“New York’un altını oyarak temellerini sarsıyorlar”

Belediye Başkanı Adams, “Sığınmacılar için artık New York’ta daha fazla yer kalmadı” dedi. Sığınmacılar konusunda uygulanan politikalarla New York kentinin altının oyularak temelinin sarsıldığını ifade eden Adams, hem New York hem de sığınmacıların ortaya çıkan bu durumu hak etmediğini belirtti. Adams, ulusal liderlerin krize dönüşen bu konuyu tüm gerçekleriyle derhal ele alması gerektiğini kaydetti.

New York Belediye Başkanı Adams, sınıra yaptığı ziyaretin çok faydalı, bilgilendirici ve önemli olduğunu belirterek, kente yönlendirilen sığınmacılara New York konusunda abartılı ve yanıltıcı bilgiler verildiğini bu ziyaretinde öğrendiğini, bu bilgilerin kapsamlı olarak yapılacak çalışmalarla düzeltilmesi gerektiğini açıkladı.

“Her sığınmacıya anında iş ve kalacak otel verileceği yalanını anlatıyorlar”

Başkan Adams, ABD’ye gelen sığınmacıları New York’a yönlendirmek için bazı merkez ve internet siteleri aracılığıyla gerçek dışı tanıtımların yapıldığını belirterek, “Bugün bazı internet sitelerinin varlığını burada öğrendik. Bu siteler, New York sokaklarının temellerinin altınla döşendiğini, her kente gelen sığınmacıya anında iş verileceğini ve otellerde konaklayacaklarını anlatıyorlar. ‘New York’a giderseniz her şey çok yolunda gidecek’ diyorlar. Sığınmacıları New York’a yönlendirmek için yanlış bilgiler veriyorlar. Buradaki bazı merkezlerde bu yönde hareket edip insanlara yanlış bilgiler vererek New York’a gittiklerinde bu olumlu şeylerin olacağını anlatıyorlar. İnsanları doğru bilgilendirmeniz gerekiyor. New York’a geldiklerinde gerçekte karşılaşacakları durumu anlatmıyorlar. Bu gerçek durum, hem federal hükümet hem de sivil toplum örgütleri tarafından anlatılmalıdır” diye konuştu.

New York Belediye Başkanı Adams, geçen hafta yaptığı açıklamada kente Teksas ve Arizona eyaletlerinden otobüslerle gönderilen sığınmacı sayısının 40 bini aştığını, bu akının kent bütçesine yaklaşık 2 milyar dolara mal olacağını belirterek, federal hükümetten ekonomik yardım taleplerini yinelemişti.

XS
SM
MD
LG