Erişilebilirlik

New York metrosunda raylara itilen Emine Yılmaz Özsoy ABD basınının gündeminde


Emine Yılmaz Özsoy
Emine Yılmaz Özsoy

Altı yıl önce yeni bir hayata başlamak için New York’a taşınan ressam ve grafik sanatçısı Emine Yılmaz Özsoy’un hayatı, Manhattan’da Lexington Caddesi üzerindeki metro istasyonunda 21 Mayıs Pazar günü saat 06.05’te değişti.

35 yaşındaki Emine Yılmaz Özsoy işe gitmek üzere bindiği trenden indikten sonra, tanımadığı bir kişi tarafından hareket halindeki trene doğru itildi.

Savcılık makamlarının açıklamasına ve görgü tanıklarının ifadesine göre, aynı trenden inen zanlı Kamal Semrade Emine Yılmaz Özsoy’u takip etti.

New York metrosunda raylara itilen Emine Yılmaz Özsoy ABD basınının gündeminde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

39 yaşındaki zanlı, Emine Yılmaz Özsoy’un başını iki eliyle tutarak tüm gücüyle kadını istasyon hızla ayrılmakta olan hareket halindeki trene doğru itti.

Emine Yılmaz Özsoy platformda yerde ağır yaralı halde yatarken kaçan zanlı Kamal Semrade, Pazartesi gecesi Queens’de evsizlerin kullandığı bir sığınakta New York Polisi tarafından gözaltına alındı.

Omurgası çatlayan ve kafa tasında derin yırtık oluşan Emine Yılmaz Özsoy’un boyundan aşağısı felç. Parmakları kırılan Özsoy’un dört kan damarı da hasar görmüş.

Uzun bir iyileşme süreci bekliyor

New York Presbyterian/Weill Cornell Medical Center’da tedavi altına alınan ve zor iki operasyon geçiren genç kadını uzun bir iyileşme süreci bekliyor.

Eşi Ferdi Özsoy, Emine Yılmaz Özsoy’un tedavi masraflarının karşılanması amacıyla “gofundme” üzerinden bağış kampanyası başlattı. Emine Özsoy’un ailesinin ABD’ye gelebilmesi için de vize almaya çalışıyor.

New York Times’a konuşan eşi Ferdi Özsoy, Emine Özsoy’un kısmi felç durumunun devam ettiğini ancak biraz daha güç kazandığını ve Pazar gününden bu yana yaşadığı her şeyin bilincinde olduğunu söylüyor.

Şu anda her iki kolunu kaldırabilen Emine Özsoy ellerini ve bacaklarını henüz hareket ettiremiyor. Kuzeni Deniz Gündüz de Emine Özsoy’un hastanede başında bekleyenlerden.

Ferdi Özsoy, Emine Yılmaz Özsoy’un durumuyla ilgili Türkiye’deki ailesini her gün bilgilendiriyor.

Daha yaratıcı bir kariyer için New York’a taşınmıştı

Daha önce İstanbul’da bir gazetede sayfa tasarımcısı olarak çalışan Emine Özsoy, daha yaratıcı bir kariyer için 2017’de New York’a gelmiş.

Bir yandan İngilizce öğrenerek grafik sanatçısı olarak kariyerine devam ederken bir kafede barista olarak çalışmaya başlamış. Tanıyanlar Emine Yılmaz Özsoy’u odaklı, motive ve bağımsız bir kişi olarak tanımlıyor.

Kamal Semrade ikinci derece cinayet teşebbüsüyle suçlanıyor. Avukatı yaptığı açıklamada müvekkili hakkında hemen bir kanıya varılması konusunda ihtiyatlı olunması gerektiğini söyledi, masumiyet karinesini hatırlattı.

Yaşananlar New York metrosunda güvenlik sorununu ön plana çıkardı

Emine Yılmaz Özsoy’un yaşadıkları New York metrosundaki güvenlik sorununu bir kez daha ön plana çıkardı.

New York’un ekonomik olarak kan damarlarından biri olan metro sistemi, özellikle pandemiden bu yana zorda. Metro kullananların sayısı azaldığı için, New Yorklular suç konusunda daha da endişeli.

New York Belediye Başkanı Eric Adams metro ağını daha güvenli hale getirmek amacıyla polis memurlarının sayısının arttırılması ve evsizlerin tahliye edilmesi gibi bazı adımlar attıklarını açıklamıştı.

New York Times’ın haberine göre metro sisteminde suç oranında son aylarda düşüş olsa da, cinayet ve silahlı saldırı gibi olaylar devam ediyor.

Emine Özsoy’un eşi Ferdi Özsoy New York Times’a verdiği röportajda, tüm New Yorklular’ın bu şiddet olayları üzerine düşünmesi gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Bu metro istasyonları yalnızca bir kişiyi bir noktadan diğerine götürmeye yaramıyor. Metro istasyonları bir kentin ana arterleri. Bu ana arterlerde güvende değilsek, nerede olacağız?”

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG