Erişilebilirlik

New York'ta 41. Türk Günü Yürüyüşü düzenlendi


New York'ta Türk Günü Yürüyüşü'nün 41.si yapıldı.
New York'ta Türk Günü Yürüyüşü'nün 41.si yapıldı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü’nün 41'incisi Manhattan'da yapıldı. 38'inci sokak ile Madison Caddesi'nde yapılan yürüyüşe, ABD'deki çok sayıda Türk sivil toplum örgütü, dernek, taraftar dernekleri, Türkçe eğitim veren okullar, halk oyun ekipleri, Türk kökenli diğer ülkelerin dernek ve kuruluşlarıyla çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

Manhattan'da düzenlenen yürüyüşe New York polis teşkilatı bandosu eşlik etti. New York'ta yaşayan Amerikalılar da yürüyüşü ilgiyle izledi. Türk Günü Yürüyüşü kapsamında Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), farkındalık yaratma amacıyla etkinliğe katıldıklarını ve gönüllü faaliyetlerini ABD’ye de taşıdıklarını açıkladı.

Türk Günü Yürüyüşü, Madison Caddesi'nde yapıldı.
Türk Günü Yürüyüşü, Madison Caddesi'nde yapıldı.

41. New York Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali kapsamında gün boyunca kentte çeşitli etkinlikler düzenlendi. Sanatçı Rafet El Roman dün gece düzenlenen baloda sahne aldı. Rafet El Roman bugün de Manhattan'da bir konser verdi. 41. Türk Günü Yürüyüşüne, Kültür Bakanlığı’na bağlı Mehteran takımı da katıldı.

Türk vatandaşları ve New York'taki turistler de yürüyüşe ilgi gösterdi
Türk vatandaşları ve New York'taki turistler de yürüyüşe ilgi gösterdi

ABD'de Türk diplomatların Ermeni terör örgütü ASALA tarafından öldürülmesine tepki amacıyla, 1981'de Birleşmiş Milletler binasına yürüyen Türklerin yürüyüşü daha sonraki yıllarda geleneksel hale gelmişti.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG