Erişilebilirlik

New York’ta Karnaval Gibi Onur Yürüyüşü


Tehditler nedeniyle Türkiye’de kutlanılmasına izin verilmeyen “LBGT Onur Yürüyüşü”,dün sokağa çıkan bazı gruplara polisin sert müdahalesi sonrasında 2 kişinin yaralanması 24 kişinin de gözaltına alınmasıyla son buldu. New York’ta dün düzenlenen 2016 Onur Yürüyüşü’nde ise İstanbul’un aksine polisle, yürüyüşe katılan onbinlerce kişi arasında yaşanan sıcak dostluklar güne damga vurdu.

Orlando’da LBGT bireylerinin gittiği gece kulübüne yapılan saldırı sonrasında 50 kişinin yaşamını yitirmesi yürüyüşte New York Polis Teşkilatı’nın (NYPD) alarma geçmesine neden oldu.

Yürüyüşün güvenliği binlerce polis tarafından sağlandı. Yürüyüş kortejinde sık sık New York polisi lehine sloganlar atıldı.

Yürüyüş öncesi polis sosyal medya aracılığıyla gönderdiği mesajlarda “Onur Yürüyüşünü” en üst düzeyde koruyacağını açıkladı.Polisler, “Biz sizi koruyoruz, eğlencenize bakın. Onur gününüzün tadını çıkarın” şeklinde mesajlar attılar.

Yürüyüş sırasında kortejde bulunanlarla New York polisi arasında en ufak bir olay meydana gelmedi. Yürüyüş kortejinde yer alanlar, izleyiciler ve onları koruyan New York polisi arasında çok sıcak görüntüler ortaya çıktı.

New York Emniyet Müdürü Bill Bratton da yürüyüşte yer aldı. Bratton, sosyal medya hesabından New York Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çalışan LBGT bireyleriyle çektirdiği fotoğrafları yayınladı.

New York Onur Yürüyüşü’ne Demokrat Başkan adayı Hillary Clinton da katıldı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve çok sayıda siyasetçi de katılımcılar arasındaydı.

Yürüyüşe Orlando saldırısı damgasını vurdu. Yürüyüş ve etkinlikleri çerçevesinde Orlando katliamında yaşamını yitirenler anıldı. Yürüyüş kortejinde silah satışının engellenmesi destekleyen pankartlar taşındı, sloganlar atıldı.

Çok sayıda etnik Amerikalı’nın yer aldığı yürüyüşte dünyanın birçok ülkesinden izler vardı. Karnaval havasında geçen yürüyüşe katılanlar renkli görüntüler oluşturdu.

Akşam saatlerinde sona eren yürüyüşün ardından düzenlenen etkinlikler sabahın erken saatlerine kadar sürdü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG