Erişilebilirlik

New York’ta Türk Doktor Uyardı: Corona Vaka Sayısı Çok Daha Fazla


Dr. Yesim Demirdag
Dr. Yesim Demirdag

New York’taki Columbia Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Alerji ve İmmünoloji Klinik Direktörü Dr. Yeşim Demirdağ VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı. Dünyada test edilen corona virüsü sayısının sadece çok fazla semptom gösteren hastaları yansıttığını, ancak özellikle çocuklar dahil büyük kesimin hafif belirtilerle test edilmeden yani teşhis konmadan bu hastalığı atlattığını söyledi.

Uzman doktor, dünyada tespit edilen corona virüsü sayısının 100 bini aştığı salgın konusunda bilinmeyenlerin çok olduğunu ama bildiklerimizle kendimizi hazırlayabileceğimizi söyledi.

New York'ta Türk Doktor Uyardı: 'Maske Takmayın Doktora Gitmeyin'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:19:55 0:00

İşte corona virüsüyle ilgili bilinmesi ve yapılması gerekenler:

▪ İki haftalık i̇ki hafta kuluçka dönemi ortalama ama bu başka biri için beş gün olabilir bir başka hasta için 20 gün olabilir. Bunu bilmiyoruz. Semptomlar başlamadan önce bile bulaşıcı olabiliyor bu hastalık.

▪ Virüsten korunmak için insanlarla aranızdaki fiziki mesafeyi arttırın. Uzun süre aynı kapalı ortamda bulunmayın.

▪ Ellerinizi yıkayın ve yüzünüze dokunmayın. Bu bütün solunum yoluyla bulaşan hastalıklar için geçerli.

"Maske takmayın!"

▪ Maske hiçbir işe yaramaz sizi korumaz. Maskenin amacı hasta bir kişinin öksürdüğü zaman damlacıkların uzaklara yayılmasını engellemek için yoksa asla sizi korumaz.

▪ Maske taktığınız zaman çıkarmamanız lazım. Maskeyi takıp arada çıkarıp ağzımıza bir şeyler atıp tekrar takmakta olmaz. Taktığınızda düzenli ve sürekli takın ama hastaysanız takın. Korumak için hiçbir yararı yok.

▪ Yıkayabildiğimiz kadar uzun süre ellerinizi sabunla yıkayın günde 20-30 kere yıkamamız gerekiyor.

"Hafif vaka sayısı çok daha fazla çünkü test edilmiyor"

▪ Bizim bildiğimiz sayılar test edilen sayılar. Büyük ihtimalle hafif vaka çok çok daha fazla. Bunların sayısını birleştiriyoruz. Ölüm riski yüzde 3 civarı bu büyük ihtimalle daha yüksek bir risk.

▪ Özellikle çocuklarda hafif vakalar olduğunu düşünüyoruz. Test olmadan hafif şekilde geçiriyorlar.

▪ Ateşi ve solunum sıkıntısı olmayanları, her boğazım ağrıyor burnum akıyor diyeni test etmiyoruz.

"Doktora hastaneye gitmeyin"

▪ Solunum sıkıntınız ve ateşiniz yoksa doktora gitmeyin. Hatta doktora gitmeyin. Buralarda başka hastalıklarla karşılaşma riski daha fazla.

▪ 20 den fazla virüs ortalıkta dolanıyor şu anda. Onlardan birine yakalanma olasılığınız daha fazla. Gidip corona mıyım diye test yaptırmanızın hiç anlamı yok. Oturun evinizde başkalarını da kendinizi de riske atmayın

▪ Bahar aylarında bu virüsün yavaşlamasını umuyoruz ama garantisi yok maalesef.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG