Erişilebilirlik

New York'taki İsrail Günü Yürüyüşü olaysız sona erdi


New York'ta Pazar günü, geleneksel İsrail Günü yürüyüşü nedeniyle New York polisi en üst düzeyde alarm durumuna geçti
New York'ta Pazar günü, geleneksel İsrail Günü yürüyüşü nedeniyle New York polisi en üst düzeyde alarm durumuna geçti

New York’ta on binlerce kişinin katıldığı, "İsrail Günü Yürüyüşü" sona erdi. Yürüyüşe, Hamas’ın elinde bulunan rehinelerin yakınları da katıldı. ‘’Onları eve getirin’ temasıyla düzenlenen yürüyüşe, New York Belediye Başkanı Eric Adams’da katıldı. Adams, Hamasın elindeki rehinelerin evlerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan yürüyüşü protesto etmek isteyen Filistin destekçisi guruplar, yürüyüş güzergahına sokulmadı. İsrail yürüyüşüne katılanlarla, yürüyüşü desteklemeyen Hasidik Yahudileriyle karşı karşıya geldi. Hasidik Yahudileri, İsrail devletinin Yahudilerin tamamımı temsil etmediğini belirten pankartlar taşıdı. Yürüyüşe katılanlar Hasidik Yahudilerine, Hamas’ın kaçırdığı rehinelerin fotoğraflarıyla cevap verdi.

Yürüyüş sırasında maskeli bir kişinin "Rehineleri öldürün" pankartı taşıması kısa süreli bir gerginliğe neden oldu. Polis, göstericiyi yürüyüş güzergahından uzaklaştırdı.

New York Belediye Başkanı Adams, yürüyüşü iptal etmek isteyenler olduğunu ancak bunu anlamayanlara net bir mesaj verdiklerini belirterek, "Mesajımız son derece açık, rehineleri eve getirin. Barışı getirelim ki masum insanların hayatlarını kaybetmesin. Bugünkü dayanışmayı görüyorsunuz" dedi.

Adams, "Buradaki halkın çoğunluğu Yahudi cemaatini destekliyor. Şehrimizdeki nefretin yok edilmesini ve ortadan kaldırılmasını destekliyor. Bu yüzden bugün buradayız. Rehinelerin ailelerini görüyorsunuz, buraya gelip barış için birlik olduklarını söyleyen önde gelen liderleri görüyorsunuz. Masum İnsanların ölmesini istemiyoruz" dedi.

İsrail Günü Yürüyüşü nedir?

‘’İsrail Günü Yürüyüşü’,’ 1964'ten beri düzenleniyor. 7 Ekim’den sonra ilk kez İsrail’den sonra en fazla Yahudi’nin yaşadığı yer olan New York’ta yapılacak yürüyüş öncesinde, polis saldırı düzenleneceğiyle ilgili çok sayıda ihbar yapıldı.

Poliste, tüm izinleri kaldırılarak en üst düzeyde alarm ilan edildi. Sabah yapılan son güvenlik toplantısında, yürüyüş güzergahına girmeye kalkışan kişi ve guruplar için sıfır tolerans gösterileceği belirterek ‘’derhal tutuklayın’’ emri verildi. New York polisi "belirli bir tehdit" olmamasına rağmen, aşırılık yanlılarının yürüyüşü şiddet veya karışıklık için çekici bir hedef olarak görebileceğini açıklamıştı. Yürüyüşün sona ermesinin ardından New York’taki yoğun güvenlik önlemleri sürüyor.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG